Bundfisk til 128L?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

omega2oo5 — 19. august 2010, 23:17

Hej

Min bror har et utrolig fint 128L hjemme hos ham selv, med massere af planter, rødder og et grovkornet (2-3mm) men afrundet bundlag. Fiskebestanden består 10 stk. Puntius Titteya og gruppe Galaxy Danio af 6-10 stk., samt en sund bestand af diverse mindre ferskvands rejer. Situationen er dog at barberne er ekstremt grådige ved fodring, dette gik desværre ud over et par guramier som ikke kunne komme til maden.

Så for at undgå yderligere tab pga. sult søger han istedet en bundfisk, som kan fodres med synkende foder og om natten. Men da han prøver at holde fiskebestanden lidt asiatisk, så er det også helst fra denne region han søger fisk.

Jeg har forslået en mindre art smerling? Men er der noget specifikt man skal gå efter her til et 128L?

Samt er der andre fiskegrupper han bør kigge på?

På forhånd tak!

omega2oo5 — 21. august 2010, 12:22

Sådan noget som Zebra Smerlinger? Er der nogle som har gode erfaringer med disse, altså om de er fredelige og generelt bare gode fisk at holde?

Balance — 21. august 2010, 14:25

Kunne du ikke have en flok pansermaller til at gå🙂? ved ikke om de kan med de andre fisk men vores er samen med en del forskellige fisk og der er ingen problemer:)

omega2oo5 — 21. august 2010, 14:33

Små corydoras er en god ide, desværre prøver lillebror jo at holde asiatiske fisk (ikke noget specifikt biotop) .. så de små sydamerikanske pansermaller passer desværre ikke helt ind. Af samme grund kigger vi efter mindre smerlinger.

Balance — 21. august 2010, 14:37

4# kan godt se det står der nu, må vist have overset det:)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.