Min første fiskebowle
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Johan_Kragbaek — 19. juli 2010, 20:17
Jeg står i situationen, at jeg gerne vil købe en fiskebovle.. Og dertil ligger problemet, at jeg ikke ved noget som helst.
For det første er jeg klar over at et normalt akvarie er det bedste for fiskene, men der er hverken plads eller råd til dette. Derfor står det ikke til diskussion om det skal være en bowle eller ej.
Jeg har en bunke spørgsmål, som jeg håber en eller flere af jer kan besvare :-)
Hvor stor skal bowlen være? (Taget til eftertragtning, at en bowle ikke er højere end 30 cm høj/bred)
Hvor mange fisk kan jeg have i den?
Hvor tit skal man skifte vand?
Hvilke, og hvor mange planter skal man have deri?
Er der andet jeg skal være opmærksom på?
På forhånd tak,
Johan 😀
AndersGS — 19. juli 2010, 20:25
Velkommen til akvariesiderne!
Dit spørgsmål bliver stillet meget ofte og jeg vil foreslå dig at lave en hurtig søgning på siden, her vil du få svar på alle dine spørgsmål.
Søgning: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/search/?SearchString=bowler
God læselyst! 😀
lawmichaelsen — 19. juli 2010, 20:28
der er ingen fisk der skal leve i en bowle de burde forbydes i butikkerne !!!
mobe31 — 19. juli 2010, 20:35
du kan købe et 54 ltr startersæt til 300-400 kr med alt tilbehør, det eneste du skal have derudover er sand/grus, planter og fisk.
jeg er sikker på at det er billigere end en bowle og så er det 100 gange pænere og du har flere muligheder hvad fisk angår (hvilke fisk du kan putte i akvariet) og jeg tør lægge hovedet på blokken på at du vil fortryde hvis du køber en bowle og inden der er gået en måned ville du ønske at du havde fulgt mit råd og købt et 54 ltr startersæt;)
Anita — 19. juli 2010, 20:39
Prøv evt at kigge annoncerne her på siden, dba, guloggratis .. der er masser mindre akvarier til salg .. der er akvarier i enhver størrelse og pris 🙂
Oscar — 19. juli 2010, 20:54
Bruger #981127 — 19. juli 2010, 21:05
Dernæst, inden du overhovedet går ud og køber dig noget at have fiskene i, så bør du undersøge hvilke fisk du har tænkt dig at holde, samt undersøge deres krav, så du har en idé om hvor stor baljen skal være, hvordan indretningen skal være, hvordan filtrering, varme, og lys skal være, samt hvordan cirkulationen i baljen skal være. Det er ikke "bare at købe et akvarie, og så komme nogle fisk i", hehe. 🙂
Velkommen til denne skønne hobby, så håber jeg bare at du tager den rigtige beslutning, og gør det rigtige for dine kommende fisk.
Hvis du er god til engelsk, så er her en lille begynderguide, som med sikkerhed vil få dig godt igang:
http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/broschueren/Aquarium_Guide.pdf
Johan_Kragbaek — 19. juli 2010, 21:21
Bruger #981127 — 19. juli 2010, 21:24
mobe31 — 19. juli 2010, 21:25
Fungusar — 19. juli 2010, 21:35
K-_Christensen — 19. juli 2010, 21:35
psyko — 19. juli 2010, 22:03
Jeg står i situationen, at jeg gerne vil købe en fiskebovle.. Og dertil ligger problemet, at jeg ikke ved noget som helst.
For det første er jeg klar over at et normalt akvarie er det bedste for fiskene, men der er hverken plads eller råd til dette. Derfor står det ikke til diskussion om det skal være en bowle eller ej.
Jeg har en bunke spørgsmål, som jeg håber en eller flere af jer kan besvare :-)
Hvor stor skal bowlen være? (Taget til eftertragtning, at en bowle ikke er højere end 30 cm høj/bred)
Hvor mange fisk kan jeg have i den?
Hvor tit skal man skifte vand?
Hvilke, og hvor mange planter skal man have deri?
Er der andet jeg skal være opmærksom på?
På forhånd tak,
Johan 😀
[/citat]
1) Nu du er så opsat på en bowle (og hvis du insisterer på at have en fisk deri) skal den være så stor som muligt.
2) Efter min mening 0 men du kan deimod sagtent have en masse rejer og snegle deri. Du skal bestemt ikke købe en slørhale selvom mange forhandlere foreslår det, der er nærmest kun en fisk der kan leve i så lidt plads som en bowle kan give og det er en kampfisk der er bare problemmet at de skal have en baggrund og varmelegeme og det er ikke pisse nemt i en bowle.
3) afhænger af indholdet
4) afhænger af beboeren
5) Rigtige akvarier kan fåes meget små og også til en billig penge, f.eks. har netto, som #12 også skriver, en 19l til 249,- jeg har netop købt sådan et og regner med er skal en kampfisk deri.
Du må endelig ikke tage alle de svar der kommer som angreb mod dig eller noget, vi prøver bare at give dig nogle gode råd så du slipper for en dårlig oplevelse.
Jeg har stadig en tom bowle til at stå som jeg var uvidende nok til at købe, så håber altså ikke for dig at du begår den samme fejl som jeg gjorde.
Jeg håber du træffer det rigtige valg som er helt op til dig selv, men jeg håber da også du lytter til vores råd:)
Det er en gribende hobby, det er kun et par måneder siden jeg startede og nu har jeg et 250l + 19l + 12l akvarie (og en meget stor tom slikskål:D)
Helsted — 19. juli 2010, 22:07
Helsted — 19. juli 2010, 22:07
Johan_Kragbaek — 29. juli 2010, 21:11
Lausemand — 29. juli 2010, 22:01
f.eks. http://akvariesiden.akvariefisk.dk/market/show/?ID=41427
😀
Johan_Kragbaek — 29. juli 2010, 22:18
snoopyzrainbow — 31. juli 2010, 01:41
Iøvrigt har du jo jvf;din anden tråd, købt en 12l bowle...
Den egner sig ikke til andet end et par håndfulde rejer, og så er den godt fyldt op 😉
Hverken kampfisk,eller slørhaler vil kunne trives deri, tværtimod.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.