Varmeregulering

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

tulle_tp — 15. juli 2010, 23:19

Jeg står med et algeproblem og har lige bestilt nogle hurtigt-voksende planter. Indtil de kommer hjem tænkte jeg det ville hjælpe med varmere vand og evt. mindre lys. Jeg har sådan en solop- nedgangs-ting fra akvastabil hvor jeg også kan bestemme lysstyrken. Er det en god ide at gøre de to ting?

Desuden. Hvor mange grader kan følgende racer tåle. I behøver ikke kommentere sammensætningen, ved godt den har behov for ændringer og er i fuld gang med at iværksætte det. Lige nu skal de bare overleve og helst ikke koges ihjel hvis jeg skruer varmen for højt op!😀

-pragtsmerling
-scalare
-ildhale labeo
-perle gurami
-zebrafisk
-ancistrus
-pitbull pleco
-cherry shrimps

På forhånd mange tak... igen... igen... igen;)

Mr.Frog — 15. juli 2010, 23:35

Hvad er det for nogle alger ?.

tulle_tp — 15. juli 2010, 23:46

Jeg ved det ikke helt. *uhh* Du får lige et billede:



Andre har kaldt det råd???*blink*

Zeigermann — 16. juli 2010, 01:06

Det ligner nu mere næringsmangel, måske kompineret med lysmangel.

tulle_tp — 16. juli 2010, 01:48

Det tror jeg desværre ikke kan passe. Jeg har hørt forklaringen om at mine planter er langsomtvoksende og derfor optager al næringen som så nærer algerne. Den synes jeg passer lidt bedre på mine forhold. Mit bundlag er fyldt med næring og lyset kører (for) mange timer dagligt. Der er som du kan se heller ikke noget der skygger for planten.

Andre ideer?

Vil I mene at jeg kan skrue temp. op på 27 grader? Har læst det vil 'dræbe' mange af algern???

stonny — 16. juli 2010, 09:09

#1 Med hensyn til anbefalet temperatur for de forskellige arter, kan du jo selv slå dem op i artslisten. 😉


#5 Tro mig, 27 grader dræber absolut ingen alger.

Planten er en Anubias, som er hårdt angrebet. Planten foretrækker skygge, og viser alle tegn på næringsmangel. Selv om planten er langsomtvoksende, har den stadig brug for næring. Dit udsagn i anden sætning er ikke korrekt. Tværtimod er de gamle blade blevet utætte og lækker næring til algerne.

Bladene er så hårdt angrebne. at de ikke står til at redde. Der er kun én vej. Klip alle de grimme blade af, stil planten mere skyggefuldt, og giv lidt flydende gødning i vandet. Planten optager en stor del sin næring gennem vandet, den behøver end ikke være i bundlaget for at kunne optage al sin næring.

tulle_tp — 16. juli 2010, 11:18

#6 Så flydende gødning er løsningen??? Kan du anbefale et produkt?

Mht. næringsmangel forstår jeg det ikke. For hvis jeg roder i mit bundlag kommer en masse LORT til syne og i vandet er der masser af partikler. Er det ikke næring???

tulle_tp — 16. juli 2010, 22:56

Måske flere bud på en forklaring???*uhh*😉

stonny — 16. juli 2010, 23:10

#7 Jo, det er næring, men tilsyneladende ikke de rigtige/tilstrækkelige. Bladende er både misfarvede og krøllede, hvilket er typiske tegn på næringsmangel. Der findes adskillige gødningsprodukter på markedet - for blot at nævne et par stykker Easy Life Profito og Tropica Plantenæring.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.