YOUTUBE

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Gaius — 29. juni 2010, 22:12

Er der folk derude som har en kanal på youtube?

JA! - Skal i så råbe !
(for det ved jeg at der er .. )

MEN !

Det er ikke korte videoindlæg af mine akvarier som jeg er int. i ,
Men længere indlæg, med lys, lyd og alverdens anden redigering ..

Jeg har idag prøvet at lægge min første video op,
men kvaliteten bliver pludselig meeget dårligere når det kommer op på youtube,
end det er på min computer .

Det samme sker for lyden som ikke passer til mine læbers sirlige bevægelser ! :O

Er der nogen derude som er lidt mere advancerede end mig ?
Evt redigeringsprogrammer osv ?

Gode tricks og fifs modtages gerne ! 🙂

For i kan se mit forsøg :

http://www.youtube.com/user/Tapatopoulus

brib — 29. juni 2010, 22:26

Dine videoer kortes ned , derfor matcher youtubes udgave ikke med den du har liggende på din pc .

Jeg har netop chekket en af mine af samme årsag .

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.



Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

birkesholm — 29. juni 2010, 22:30

der går et skykke tid før de har behandlet dit klip så ind til det er blevet gjort er kvaliteten ikke så god men det bliver den

her er min kanal http://www.youtube.com/user/birkesholm

Gaius — 29. juni 2010, 22:44

#2 . kan man gøre noget ved det ?

#3 . mit ene indlæg er optaget direkte fra youtubes eget program , der passer lyden, men kvaliteten er dårlig. Så kommer kvaliteten til at blive bedre med tiden ?

Det andet længere indlæg er optaget fra mit eget program, og er kanon når jeg afspiller det i windows media på computeren , men intet fungerer når det uploades . Bliver det ogs bedre når youtube får behandlet det ?

birkesholm — 29. juni 2010, 22:59

#4 ja det skulle det meget gerne blive efter 15-30 min. når jeg har uploadet en video er den kun til at se i 240p men efter noget tid bliver det bedre. det kamara jeg optager film med optager i HD så når mine klip er behandlet bliver de vist i 1080P

brib — 30. juni 2010, 07:13

#4: Mine klip er et par år gamle , så mon ikke der er sket lidt tekniske forbedringer i mellemtiden .

Jeg vil prøve at lægge nogle flere klip op senere i dag og se hvordan de bliver .

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.