Hvide pletter - hæve temperaturen? spg. til behandling
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
KatrineS — 29. juni 2010, 16:14
Jeg er dog nybegynder, så jeg har lige nogle spørgsmål ang. behandlingen, som jeg håber I kan hjælpe med 🙂
- Jeg har læst i andre debatter, at man med fordel kan hæve temperaturen til 30 grader, under behandlingen, hvis altså fiskene kan holde til det. Men jeg har 5 sorte tetra fisk og nogle neonfisk, kan de holde til det? Lige nu er temperaturen på ca. 24 grader.
- Jeg er ikke sikker på, hvor lang tid mine fisk (lige nu er det kun de sorte tetra fisk, der har hvide pletter) har haft pletterne, men er der et tidspunkt, hvor det er blevet så alvorligt at det ikke kan behandles? De har nemlig opført sig lidt underligt de sidste par dage.
- Ifølge den medicin jeg har købt, skal der noget i en gang om dagen i tre dage. Hvor lang tid går der, før pletterne bør være væk?
- Jeg fik også at vide i dyrhandlen, at det er bedst at hælde det i når man slukker lyset. Er der nogen, der har oplevet at dette virker bedre? Jeg er nemlig lidt utålmodig med at komme igang, da jeg meget gerne vil have de bliver raske.
Mange tak for hjælpen! 🙂
KatrineS — 29. juni 2010, 17:30
KatrineS — 29. juni 2010, 17:30
Bruger #593897 — 29. juni 2010, 19:36
KatrineS — 29. juni 2010, 20:54
stonny — 29. juni 2010, 23:58
http://www.akvarieviden.dk/artikler/vis_artikler.php?tid=54
Ved medicinbehandling går der nogle dage, inden alle pletterne er væk. Du skulle dog gerne kunne se en bedring efter en dag eller to.
Bruger #471486 — 4. juli 2010, 21:20
hvorhvidt dine fisk kan overleve den høje temp. så tror jeg ikke det er noget problem hvis det ikke er over en lang periode
jeg foreslår at du vælger en kur og holder dig til den punt og prikke.
vælger du medecin så skal du ikke regne med at en kur er nok.
vælger du varmebehandling skal du søgrge for at der er en luft pumpe da den høje temp driver ilten ud af vandet og så skal du fortsætte med høj temp nok 1 uge efter for at være på den sikre side.
og lige en sidste ting husk at når du sætter temp op så forkorter du livs cyklussen på paraciten så grader under 32 speeder bare processen
venlig hilsen lars
KatrineS — 5. juli 2010, 22:42
soer5523 — 7. juli 2010, 09:53
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.