Forlængelse af opstart
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
nanox — 19. maj 2010, 18:51
Ved godt salt kræver tålmodighed men er det meget normalt at man stadig har grønne alger efter 4 måneder fra opstart af?
Eller er det nogle ting der kan gøre den bliver længere som f.eks. dårlig skummer, dårligt lys, for lidt flow eller en enkelt
fisk som hørte med?? Eller tager det bare lige så lang tid som en Klovborg ost?
VH
Nanox
trclausen — 19. maj 2010, 22:56
nanox — 20. maj 2010, 08:02
trclausen — 20. maj 2010, 08:35
nanox — 20. maj 2010, 09:42
KimJ — 20. maj 2010, 09:42
Stockholm Saltvand — 20. maj 2010, 09:56
Vi har alle 3 gjort samme "fejl" under opstarten af vores akvarier, nemlig at smide i fisk og andet for tidligt for hvem kan vente 10-15 uger? Ikke mig og det koster naturligvis i en meget forlænget opstartsfase.
At Nitrit er 0 er ret logisk da algerne stortrives og optager alt Nitrit. En fordøjningscyklus for det meste i saltvand er 20%, altså 20% bliver optaget i fisken eller planten, eller med andre ord algerne skal gro, spise og dø 5 gange inden de er "borte".
Jo mere nærring der var i dine LS, Vand osv når de kom i for opstart jo længere tid tager det altså.
Tilfører man fisk inden algefase nr 3 er overstået bliver denne altså meget langvarrig da fisken jo skal have mad (og vi elsker jo vores fisk, så de får lidt ekstra) og man på den måde tilfører en masse nærring.
Konklutionen er vel at de fleste ikke vil vente op til 1 år med at smide fisk i, og de fleste vælger at leve med algerne som TRClausen.
Rådet er at fodre fisken så lidt som muligt til, se til at algerne får optimale vilkår (meget belysning) så de på den måde bliver et offer for deres egen succes, og dør af sult.
nanox — 20. maj 2010, 10:14
Forstår jeg ret hvis man siger at vandskifte formindsker nitrat som så gør at alger ikke lever så godt = de dør hurtigere??
Stockholm Saltvand — 20. maj 2010, 11:41
Algerne spiser Nitrates så snart den opstår så at sige.
En god hjælp er at høste algerne, men vil man ar det skal gå hurtigt bør man vel lade dem gro. Du ser at spidserne af algerne bliver mere slidte når kampen er ved at være vundet. Senere skifter de nyance til en mere mørk grøn farve og de bliver meget nemme at fjerne.
nanox — 20. maj 2010, 12:00
Men er ikke helt med når du skriver "En god hjælp er at høste algerne, men vil man ar det skal gå hurtigt bør man vel lade dem gro" Hvordan kan det være en hjælp at høste dem når det går hurtigere at lade dem være?
KimJ — 20. maj 2010, 12:24
Alger der ikke forhindrer teknikken i at virke, eller ejeren i at kigge ind i akvariet, skal man derimod ikke pille ved, før man kan se at de alligevel er ved at dø! Når man kan se at de begynder at sygne hen, er det derimod en fin ide, hvis man har energi til den slags, idet man på denmåde undgår, at de nedbrydes og ender som nitrat igen.
Stockholm Saltvand — 20. maj 2010, 13:19
trclausen — 20. maj 2010, 14:18
Stockholm Saltvand — 20. maj 2010, 14:22
Der er visse specialister (de er specialister da de har skrevet en bog?) der fraråder vandskifte??
nanox — 20. maj 2010, 14:55
trclausen — 20. maj 2010, 15:39
Stockholm Saltvand — 20. maj 2010, 16:15
Jo jeg anvender ikke osmose vand, jeg er for doven! De koster fra SEK 900,-
trclausen — 22. maj 2010, 18:40
Stockholm Saltvand — 23. maj 2010, 14:31
Materialet fjerner ikke direkte nitrit (NO2), nitrat (NO3), eller fosfat (PO4) fra akvarievandet.
Matrialet absorber dog permanent ammonium (NH4+) og ammonia (NH3), de første to
kemikalier i nitrifikations cyklusen og derved forhindres dannelsen af nitrit (NO2) og nitrat
(NO3).
trclausen — 23. maj 2010, 14:48
Stockholm Saltvand — 23. maj 2010, 14:58
Køb en fra korallen.
KimJ — 24. maj 2010, 14:39
Har du et link til denne "korallen" Du omtaler?
Omkring Zeovit, vil jeg kraftigt anbefale at man læser lidt på nettet om plusser og minusser ved systemet, og overordnet overvejer, om man vil lægge hele sit akvarium i hænderne på et enkelt firma, som oven i købet ikke vil oplyse hvad det er man står og hælder i baljen.
Brian C — 24. maj 2010, 16:03
Har du et link til denne "korallen" Du omtaler?
Omkring Zeovit, vil jeg kraftigt anbefale at man læser lidt på nettet om plusser og minusser ved systemet, og overordnet overvejer, om man vil lægge hele sit akvarium i hænderne på et enkelt firma, som oven i købet ikke vil oplyse hvad det er man står og hælder i baljen.[/citat]
absolut enig, desuden er det ved at være besværligt at få fat på kemikalierne herhjemme, da de fleste forhandlere udfaser dem, da de ikke kan nå at få solgt deres lager inden det bliver for gammelt
mht vandskifte under opstart, så er der delte meninger om det, men jeg ved at en af de store drenge inden for hobbyen Eric Borneman faktisk anbefaler dette, da det kan være med til at korte cyklussen lidt ned
jeg ved også han ikke er så populær i zeovitkredse, da han direkte fraråder brugen af disse, samt flere andre mirakel/hokus pokus produkter på små blå flasker;)
var til foredrag med manden sidste år
det bedste middel er og bliver stadig TTT osse selvom Stockholm mener at de fleste ikke vil vente i 4 uger med at putte fisk i tanken, der har jeg så en anden opfattelse, ser mange af dem i det daglige, ser også mange af dem der ikke ville vente komme og beklage sig over diverse problemer
mht Zeovit, så findes der en del reaktorer der er lige så gode som Korallenzucht's
der findes også rigtig mange akvarier der er mindst lige så flotte som zeobaljer, i mine øjne mange gange flottere... der er nemlig en lille detalje den gode stockholm glemmer at fortælle
zeovit er ikke ret godt til LPS koraller... kender til flere der har problemer med at disse ikke vil trives i Zeobaljer, når ja så kræver akvariet daglig opmærksomhed, dvs problemer i forbindelse med ferie og lign
kemien er dyr, og du kender reelt ikke indholdet, hvis du vælger zeovit, kan den lille sjat penge + en del ekstra du sparer på salt gå til zeo produkter... øh nårh nej du skal osse bruge salt fra Korallenzucht selvfølgelig 😛
og sidst men ikke mindst Zeo er ikke noget man som begynder skal lege med, der er mange ting der kan gå galt.... jeg har selv været der, for godt 2 år siden, siden jeg droppede det har mit akvarie ikke kørt bedre, og farver har jeg ikke problemer med at holde, hverken blå, gule eller lign
og nej jeg er ikke specialist, da jeg ikke har skrevet en bog, men en del erfaring har jeg dog efter flere år i hobbyen, og de folk der har set mit akvarie live vil kunne bekræfte mine udtalelser omkring farverne på indholdet
trclausen — 24. maj 2010, 16:43
AndersGS — 24. maj 2010, 19:34
+1 😀
Stockholm Saltvand — 24. maj 2010, 19:54
Os så vil jeg ikke anbefale det med mindre man har planer om et SPS akvarium.
Brian C — 24. maj 2010, 20:19
Nitrit (No2) tallet kan ændre sig rimelig hurtigt, men du burde slet ikke kunne måle nitrit, da du i så fald har et system der ikke kører som det skal
Nitraten er lidt anderledes, lidt ,ere besværlig at slippe af med, men der er flere muligheder
de to letteste er vandskift og/eller et refugie fyldt med makroalger, som man høster af jævnligt.
sidstnævnte er også med til at producere gavnlige dyr/pods til akvariet
derudover findes der
DSB, ikke dem med togene, selvom de ind imellem er lige så sløve til at komme i gang som en Deep Sand Bed.
Nitratfiltre, med eller uden svovl, de kan godt være lidt bøvlede at arbejde med, og de svovlbaserede er hverken kone eller nabovenlige, de stinker seriøst meget af prut (rådne æg) når de skal renses
og så er der VSV, Zeovit og lignende kemi baserede metoder
jeg tror min holdning til disse er tydeliggjort i #23;)
MEN ret skal være ret, der er da nogen der har succes med disse metoder, men der er også nogen det går galt for
så mit bedste råd, hæft dig ved de 3 T'er (Tålmodighed tålmodighed og tålmodighed) selvom det er svært, og husk på at Det gode sker langsomt, det dårlige hurtigt og katastrofer lynhurtigt.
og så eller holde tingene så simpelt som muligt, så skal det nok blive godt
forresten med hensyn til brugen af osmosevand
så har jeg selv kørt uden i flere år, indtil for godt 3 måneder siden, da jeg fik en kalkmixer
der var så meget vækst i mine koraller at min kalkreaktor ikke kunne følge med...
men om et osmoseanlæg er nødvendigt eller ej, afhænger af vandet der kommer ud af hanen, så der kan det være en fordel at kontakte sit vandværk for disse oplysninger
dog har osmoseanlægget den fordel at man bliver fri for overraskelser, efter diverse forureninger af vandværksvandet
håber mit svar kunne hjælpe lidt ellers spørg igen
trclausen — 24. maj 2010, 22:54
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.