så er den gal igen.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

stigfn — 8. maj 2010, 15:28

´Mine fisk "spidser" mund og gællelågene kører for fuld damp.
De er livlige og æder godt, og ellers er der Ingen synlige tegn på sygdom.
Vandkvaliteten ser ud til at være OK - Ph værdien måske lidt for høj, ca. 8

Har købt OMNIUR, og brugsanvisningen nævner intet om FODRING -kun står der beskrevet, at jeg skal lufte godt ud, altså i akariet.
Ved nogen noget om fodring og evt. varme i akvariet elller anden god info, vil jeg være godt 😀
PS. Har eén elefantfisk og eén Kant nål - og er i tvivl om, hvorvidt den tåler sådan en behandling*uhh*

MieHee — 8. maj 2010, 15:37

Det lyder som iltmangel. Hvis ikke der er tegn på sygdom, ville jeg ikke medicinere. Jeg ville foretage et stort vandskift, og derefter se situationen an.

stonny — 8. maj 2010, 17:36

#2 Det er meget sjældent iltmangel, der er årsagen til, at fiskene gæller hurtigt. Det er for meste nitritforgiftning, der giver de samme symptomer som iltmangel, da nitrit hæmmer iltoptagelsen.

#1 Skift vand.

stigfn — 8. maj 2010, 19:54

Tak til jerre begge 2.
Jeg har lige skiftet ca 33% vand og nitrit er mindre end 0,3 så den side skulle være i orden 😉

Glemte atr nævne, at fiskne af og til reagerer i hurtige ryk - og gnider sig op af planter og sten.
Jeg har på fornemmelsen, at der er"utøj" i baljen 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.