Nystartet 60 l. med Gubbier
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
gubbypigen — 1. maj 2010, 20:18
Jeg har startet et 60 l. op kun med gubbier.
Jeg fik 7 hunner hjem idag for jeg havde kun 4 hanner og 4 hunner. Nogle af de hunner er temmelige tykke så jeg er spændt på om de skal have yngel 😛
Det jeg faldt for ved gubbierne er deres stærke farver og deres aktivitet i akvariet 🙂
Jeg undrer mig dog over at vandet har sådan en ala mælkehvid farve. Går den væk igen?
niggo10 — 1. maj 2010, 20:21
Guppyer er facinerende, både farve mæssigt og aktivitet, jeg tror også der kunne være yngel på vej... 🙂
c sørensen — 1. maj 2010, 20:43
gubbypigen — 2. maj 2010, 08:41
Jeg piller og nipper i akvariet hver dag og fjerne evt plantestumper. Gider ikke have alger.
niggo10 — 2. maj 2010, 09:27
Efter at akvariet er klar til fisk.
gubbypigen — 2. maj 2010, 10:00
Fiskene ser ud til at trives. De svømmer rundt og nipper og piller i alt 🙂
Prik — 2. maj 2010, 10:04
Håber dine fisk klare det, for de har nok ikke for godt af at komme i så nyt et akvarie 🙁
niggo10 — 2. maj 2010, 10:08
gubbypigen — 2. maj 2010, 10:08
gubbypigen — 2. maj 2010, 10:09
niggo10 — 2. maj 2010, 10:10
Mange (ikke alle) forhandlere vil tjene penge og være sikker på at du køber det der..
Rasmus17 — 2. maj 2010, 10:12
niggo10 — 2. maj 2010, 10:12
c sørensen — 2. maj 2010, 11:12
Man kan få filterbakterier til at putte direkte i filtret. De er med til at fremme filterkulturen. Nogle vandplejemidler kan også være ok. Men det bedste er at sørge for at få balance i akvariet ved vandskift og godt med planter/hurtigvoksende planter og ikke for mange fisk det første stykke tid.
Du har rigeligt fisk i nu. Lad være at putte flere i - der kommer også snart yngel.
Når du renser dit filter, så husk at skylle svampen i vand, du har taget ud fra akvariet. På den måde ødelægger du ikke filterkulturen i filtret.
Bare husk det med at skfifte vand og så ikke overfodre - det er det vigtigste.
gubbypigen — 2. maj 2010, 11:24
Jeg vil have købt en ny pumpe som giver luftbobler, for den jeg har giver enten masser af bobler eller slet ingen også selv om jeg sætter en slangeklemme på slangen.
Jeg vil ikke have flere fisk i netop fordi de yngler meget.
Vandpest....tror jeg har en i allerede.
Jeg har temperaturen på 24-25 grader. Den svinger der i mellem.
Det er dejligt med alle de gode råd og vejledning man kan få herinde. 🙂
gubbypigen — 3. maj 2010, 07:05
chris2500dk — 3. maj 2010, 08:16
Du behøver ikke en pumpe der giver luftbobler, det er rigeligt hvis bare filteret laver bevægelse i vandoverfladen.
basseger — 3. maj 2010, 08:59
vær meget meget forsigtig med at fodre dine fisk da bare den mindste smule overfodring kan resultere i nitrit forgiftning da dit filter slet ikke er klar til det endnu..
hvis du har mange planter så skal du droppe det med luft da de 2 ting ikke kan fungere sammen i store mængder.. har du dit filter til at risle i overfalden så skulle det være nok under normalle omstændigheder..
men spar nu på fodret giv dem lidt hver anden dag den næste uge i hvertfald. og giv dem i små portioner så du er sikker på de spiser det hele..
c sørensen — 3. maj 2010, 09:55
Du kan tydeligt se på dine guppyer, hvis nitrit/nitrat niveauet ikke er i balance, eller hvis der er ammoniak. Guppyer i det hele taget er rigtig gode vandværdi-målere. De reagerer med det samme, hvis vandet ikke er rent.
Og ph hellere lidt høj end lidt lav til guppyer. De er ikke til for blødt vand. Vand fra hannen er fint til dem.
Din temperatur er fin nok. Bare husk hyppige vandskift. Og ikke at overfodre. og suge slam fra bunden, når du skifter vand.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.