hvormange mallepiller skal mine oto´er ha?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kenneth 8370 — 18. april 2010, 21:10

Hej, er lidt i tvivl om hvor mange malle piller jeg skal gi mine 3 små dværg sugemaller. Når jeg giver dem enom aftenen er den væk om morgenen, men ved ikke om det er de andre fisk som spiser dem. Håber på nogle svar fra folk med erfaring omkring dette.

Frederik.V.N. — 7. maj 2010, 16:41

hvad for nogle er det du har?

Frederik.V.N. — 7. maj 2010, 16:41

fisk

Frederik.V.N. — 7. maj 2010, 16:42

udover dværg sugemallerne

as — 7. maj 2010, 16:47

1# Jeg giver mine maller piller til hvad der svare til kan de spise det inden det er dårligt så har de nok 😎


Hvis det bliver dårligt har de for meget 😉

AquaFanatic — 7. maj 2010, 16:47

De skal nok holde sig til. Jeg har 15-20 oto´er sammen med 5 pansermaller, 6 kuhliål og 7 Chaetostoma cf. thomsoni, 10-20 guppy, 2 sommerfuglecichlider, 2 kampfisk og 10 neon. De holder sig til og eller tager de jo også alger fra dine planter + næring fra trærødder. Så de skal nok få noget at spise. Eller så smid et stykke agurk ned til dem, det holder 1-3 dage i vendet alt efter hvilken temp. du har i din tank 😉

kenneth 8370 — 7. maj 2010, 17:05

Tak for svarene, har nu også fået 2 alm. ancistrus i min balje 🙂 og har forsøgt mig frem i en periode - tror 2 piller hveranden dag er passende.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.