Fiske sammensætning i 530l Malawi

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Benny A — 12. april 2010, 20:07

Har en flok (ca 20stk) Labidochromis caeruleus Golden og jeg overvejer at tilføre nogle Copadichromis borleyi eller en Aulonocara variant.
Får jeg problemer med sammensætning af disse arter? Eller skal jeg udlukkende holde mig til Mbuna.. Ideen var at få nogle lidt større fisk i baljen.
Indput modtages gerne.. 🙂

Bruger #510468 — 14. april 2010, 10:08

Jeg er nybegynder med malawi men har den holdning at man godt kan blande fritsvømmer og mbuna. Af sidstnævnte findes der både fredelige og primært insektspisende arter, hvor Golden hører til den kategori.
Adfærden er en anden ting. Nogle mbunaer er de rene raketter der farer og fiser rundt. Ikek noget som alle fritsvømmere er vilde med, men også her findes der roligere arter som Golden.

devilcricket — 14. april 2010, 12:59

De fleste steder jeg har forhørt mig.. Siger de at man ikke skal blande dem... Men har da selv prøvet.. Jeg lærte det på den hårde måde.. Mbuna styre akvariet... Og fritsvømmerne døde simpelthen for mig.. Så hvis jeg var dig ville jeg holde mig til en af dem..

malawi-maker — 14. april 2010, 14:19

der er utallige tråde om dette emne, søg i debatten.
men hurtigt svar: nej jeg ville aldrig blande mbuna med Aulonocara da sidstnævnte vil blive trykket og mistrives!
mbuna har et helt andet foderkrav end alle andre grupper. men hvis du skal blande så er golden den mest oplagte feks sammen med en Copadichromis eller Protomelas art.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.