Lille mundruger i fødekasse ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lars C. — 9. april 2010, 18:14

Min lille mundruger har i morgen gået 14 dage siden jeg opdagede den var med æg.

Jeg har derfor idag sat den ned i en fødekasse, med den der medfølgende bund som unger skulle ryge igennem og ned i.

Tror i det kan lade sig gøre ? Eller skal jeg pille den bund af hvor ungerne ryger gennem, og bare lade den gå der et par dage, til den selv lukker ungerne ud ?

mobe31 — 9. april 2010, 18:16

det er da et forsøg værd at lade bunden sidde, så kan du jo se om det virker efter hensigten:)

Lars C. — 9. april 2010, 18:28

Vi prøver 🙂

Der er 3 gravide, den ene får lov at opfostre i bassinet, uden forstyrrelser, de 2 andre har nu fået hvert deres rum i fødekassen som er af plastik i XXL size, så der er god plads til dem + flow fra filteret løber gennem den (burde det i hvert fald gøre)

Så må tiden vise om det har været besværet værd at investere i en fødekasse 🙂

c sørensen — 9. april 2010, 18:36

jeg forstår ikke lige ideen med at sætte dem i fødekasse? Jeg synes nu, det er synd. Du får jo slet ikke deres yngelpleje adfærd at se. Hvis du overhovedet får dem til at lukke ungerne ud. De skal føle sig trykke, før de lukker dem ud. Det tror jeg ikke helt på de gør i en fødekasse - hvis det altså er en af de små, hvor de kun lige kan flytte sig. Og går hun det endelig, går hun da helt i panik, når ungerne ryger igennem bunden, og hun ikke kan samle dem op. Det vil stresse hende helt vildt. Går de hun mod hun, hvor de ikke kan gemme sig, vil de nok markere kraftigt overfor hinanden og beholde ungerne i munden.
Det er altså ikke guppyer! *skeptisk*. Det er en fisk, der søger hen et sted, hvor der er ro og trykt, så hun kan lukke sine unger ud. Og ak og ve dem, der kommer i nærheden af dem. De bliver sat på porten, eller ungerne bliver samlet op. Det er hyggeligt at se en god mor passe sine unger. Og det gør hun lige indtil, hun ikke kan have dem i munden mere - op mod 8 dage. Min den ene har passet på dem selv ud over de 8 dage, og selvom hun ikke kunne have dem i munden (hun har passet kuld for en anden sammen med hendes egne).

Jeg synes virkelig, du skal overveje din fødekasse en gang til. Hvorfor ikke lave et yngleakvarium og dele det op med det blå filterskum - og når mødrene kommer væk igen, så luk ungerne sammen. Så kan du se deres adfærd. Ellers er der jo slet ikke noget ved at have dem.


Bare min holdning. Jeg har haft en del kuld og mundrugerunger, og det har været lige hyggeligt hver gang en hun har lukket dem ud og taget sig af dem.

Lars C. — 9. april 2010, 18:43

Det er som skrevet en XXXL fødekasse 😉 nok 20x15 cm ca, og de ligger helt roligt i den, kun når hanner er uden for den, bliver de lidt bange.

De går med mellemrum i den, og det er mit håb de føder der, så jeg kan redde ungerne, hvorimod jeg er ret sikker på Tetraerne i selve akvariet vil tage dem asap når hun lukker dem ud, de er jo vilde med levende føde og noget hurtigere end mundrugerne

Ungebassin er på vej, men desværre ikke oppe og køre til denne omgang rugere, derfor ville jeg prøve dette.

Men indtil det er klar, var planen de skulle gå i en "net-breeder" i akvariet sammen med de voksne, så deres pumpe kører showet, indtil de kan flytte ind i deres 54 liters hvor de skal vokse op

mobe31 — 9. april 2010, 18:45

enig med # 4 jeg syntes også det er mest hyggeligt at lade naturen gå sin gang, men det er da et forsøg værd hvis man f.eks. skal opdrætte og sælge et kuld:)

c sørensen — 9. april 2010, 18:46

Smid evt. nogle planter ned til dem, det vil gøre dem mere trykke.

Held og lykke

Lars C. — 9. april 2010, 18:52

De har en flydeplante dernede hver, så de kan gemme sig 🙂

Tak, du har ret i jeg helst så dem gå i det 54 liters med ungerne, desværre kom der andre ting i vejen, så det som sagt ikke nåede at blive klar til tiden.

Men håber da på dette lykkes, bare denne gang, da jeg gerne vil se sådan nogle små fyre (og piger) vokse op 😀:D

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.