begynderfisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

minidres — 2. april 2010, 14:59

hej hvilke fisk ville være godt at starte med jeg har et 54L akvarie på forhånd tak

Hugo — 2. april 2010, 15:11

Endlers og nogle cory, vil være mit foreslag:)

Rasmus17 — 2. april 2010, 15:13

Mit foreslag ville være platy de fåes i mange flotte farver:D

kemo181 — 2. april 2010, 15:14

Neon, Guppy og nogle rejer vil også være et bud på begynder akvarie

Rasmus17 — 2. april 2010, 15:18

Jeg ville fraråde neon i 54l da de skal have en stime på 10+. Men måske nogle sort neon de kunne være pæne de skal kune hav en stime fra 8+ - og nogen rigtig flotte rejer:D Og Guppy er også en flot begynderfisk:D

Gert B. — 2. april 2010, 15:21

Hej jeg vil ikke starte en ny tråd da minidres har oprettet en med mit emne men jeg vil gerne tilføje noget...

Jeg har lige fået et 54L akvarie i fødselsdagsgave selvom det var for sjov da jeg ønskede mig det af kæresten.

Jeg har mandag d.29/3 sat det op med sten, planter, udsmykning (mening der skal komme luftbobler ud af den men fatter ikke hvordan) og hvad der nu er med i et startsæt.

Jeg har sat filteret med åbningen den cm under overfladen som der står og så hullet ovenpå er fri men er det rigtigt fordi hos dyrehandlen er hullet øverst under vand???

Jeg har kommet bactuur på filteret tirsdag da det lige skulle købes først og så har jeg hældt det supersafe i vandet som der stod man skulle. Er dette godt nok til at få bakterierne igang???

Planterne har sat med en gødningsstang under rødderne og ser ud til at klare det fint.

Mit sidste spørgsmål er så hvordan jeg kan tjekke at det er okay til fisk og så har jeg overvejet at nøjes med at købe 2 maller imorgen d.3/4 til at starte med og så gi det en uge mere før jeg tilføjer flere fisk men er det for tidligt??? Og kræver maller noget specielt eller fodres de også med alm fiskefodder???

Jeg har fulgt lidt med herinde men navne på fisk og planter aner jeg ikke dog har jeg beholdt de små plastskilte som var ved mine planter for at vide hvad de hedder.

Med venlig hilsen

minidres — 2. april 2010, 15:38

mange tak for forslagene har været til stor hjælp

med venlig hilsen minidres

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.