mysterium lamprologus caudopunctatus

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Elmore — 1. april 2010, 11:03

Igår morges opdagede jeg at min nye lamprologus caudopunctatus-hun var sporløst forsvundet. jeg har ledt i alle sprækker, bag baggrunden, taget alt dekoration ud, men den er væk? *blink*
nå, men nu vil jeg have mig en ny L. caudopunctatus da hannen svømmer rundt alene. nu mit spørgsmål:
jeg har et ca 100liters akvarium med et par L. Stappersii gående, hvor mange L. caudopunctatus kan jeg have gående sammen med dem?
forhandleren mente jeg kunne have 5 indtil de dannede et par, så skulle jeg af med de andre, men er det rigtigt hvis de har nok af gemmesteder?

god påske. (: hilsen E.

nask — 2. april 2010, 14:11

jeg har haft 6 i et akvarie på ca 80L uden problemer, bare der er huler nok.
det virker ikke som om de slogs heller ikke når et parne hade unger, jeg har dog kun 2 stk tilbage men de skyldes af de er meget gamle, der har ikke været skader på dem der er døde. Men hule lejer kan godt være meget håre ved hinanden.

jeg mener godt du kan have 2 par i dit akvare nu hvor du har andre fisk sammen med dem. det gør ikke noget der er et ulige antal for så har parne en at skælde ud :-)

Jensen_jr — 2. april 2010, 16:47

#2 helt enige... lamprologine hulelegere kan faktisk holde til en hel del, og de kan være meget hårde ved hindanden uden der sker større skade... og som #2 rigtigt nok siger.. det er altid godt at have nogle ekstra fisk som "prügelknaben"(tæskefisk" ... ja det lyder ondt ... men det fungerer nu engang sådan....
det kan osse medvirke til at magtbalancen ikke kun ligger ved ET par heletiden

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.