Nybegynder søger råd om sammensætning af fisk.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Kimmie3060 — 28. marts 2010, 10:14
Panserrejen — 28. marts 2010, 10:44
TangaThomas — 28. marts 2010, 11:02
men en stimefisk 10 stk
en apistogramma art 1.1/2
et par ancistrus og evt lidt corydoraser 🙂
Rejer kan du også få .
Midtjylland — 28. marts 2010, 11:08
MieHee — 28. marts 2010, 11:38
Og hvis du bliver lun på Kribensis, vil jeg råde dig til kun at købe et par, da de fylder rigtig meget pga deres aggresive adfærd i yngleperioden.
Men hvis det var mit akvarie, ville jeg vælge følgende:
1.1 Sommerfuglecichlide
10 rød neon
1.2 guppy eller evt platy
6 Corydoras (her er der rigtig mange arter at vælge imellem, min favorit lige pt er CW10 "gold stripe")
1 Ancistrus sp (sugemalle)
Men husk at sætte fiskene i lidt af gangen!
Panserrejen — 28. marts 2010, 11:42
MieHee — 28. marts 2010, 12:22
Det kan selvfølgelig gå i en periode mens de endnu er små, men scalare bliver en meget høj fisk, netop derfor anbefales det at man kun holder dem i akvarier der er min 50 cm i højden.
Det er desuden nogle værre bøllefisk der er meget grådige og pladskrævende, især når de yngler, og et ynglende par overlader ikke plads til andre fisk i et 112L akvarie.
Darnella — 28. marts 2010, 12:53
Panserrejen — 28. marts 2010, 14:22
Matt2609 — 28. marts 2010, 14:30
MieHee — 28. marts 2010, 14:30
Jeg har ikke i sinde at diskutere mere med dig, jeg vil bare opfordre trådstarter til at læse godt på sagerne, og ikke tage ethvert svar for gode varer. Desværre synes jeg lidt for ofte at der bliver givet råd af folk som tilsyneladende ved alt for lidt om de fisk de holder.
Panserrejen — 28. marts 2010, 16:45
Rasmus17 — 28. marts 2010, 16:50
15. Neon
8-10. Platy
6-7. Pansermaller af en art!
1. Ancistrus sp. 😀:D:D
m_m — 28. marts 2010, 18:01
Nu ved jeg ikke hvor stor din erfaring er inden for det at holde akvarie, men du antyder selv du er ret ny. og jeg vil lige starte med at sige, godt du valgte et 112L's akvarie. Jo større akvaier, jo nemmere er det at holde i balance 🙂
Mit råd er at du finder ud af hvilke fisk du godt kan lide, er det cichlider, maller eller noget helt tredje? Nu er det engang sådan at der findes uhyggeligt mange fisk inden for hver fiskegruppe, og det er oftest sådan at der er nogle arter der passer i de fleste akvarier med hensyn til størrelse.
Når du har fundet en fisk du synes om, så læs om den.. lad nu være med at lave et impuls indkøb når du står nede hos forhandleren, det ender sjældent godt.
Jeg ville passe lidt på med at komme en helt masse forskellige arter i samme akvarie med det samme, da de måske ikke kan gå sammen, og i værste fald stresse hinanden til døde.
Jeg ville måske starte med nogle guppyer, da de er ret nemme at have med at gøre, desuden er der god chance for du vil opleve noget yngel, og så bliver det for alvor spændende at holde fisk 🙂
Når du så har holdt dine guppyer i nogle måneder uden dødsfald kan du jo begynde at kigge på nogle andre spændende fisk.
Jesper 14år: Jeg vil næsten vædde med hvis du kommer dine scalare i et kæmpe akvarie vil du i løbet af ganske kort tid opleve at de vokser til dobbelt størrelse.
Kimmie3060 — 28. marts 2010, 21:29
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.