Mine neonfisk dør
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jeskris — 15. marts 2010, 11:25
Jeg har i lørdags købt 11 neonfisk (meget små, det var hvad man kunne få på denne årstid)
De havde vel ikke været i akvariet i mere end en times tid, så var der kun 4 tilbage som nu svømmer rundt og ikke ser ud til at have det dårligt, så det er altså sket lynhurtigt.
Jeg sørger for hele tiden at holde akvariet rent og skifter ca. 1/5 vand om ugen og overfodrer ikke, så jegf kan ikke forstå hvorfor de 7 af dem er døde så kort tid efter de kom i akvariet. Vandet er ca. 24-25 grader, posen lå i akvariet et kvarters tid og derefter ca. 15 minutter blandet med vand fra akvariet, så den vandkvalitet de kom ned til burde ikke være noget chok for dem.
Er der nogen der har en fornuftig forklaring på hvorfor de døde? De andre fisk jeg har ser alle ud til at trives fint.
jery — 15. marts 2010, 11:35
De er meget påvirkelige af vandets kvalitet - og især også af for stor forskel mellem butikkens og det nye hjems.
Det er ydermere kompliceret af, at de er små; så tåler de flyttestress endnu dårligere.
Umiddelbart vil jeg mene, at en forklaring kunne være, at de ikke er blevet akklimatiseret korrekt.
jery — 15. marts 2010, 11:35
jeskris — 15. marts 2010, 11:41
Bruger #971132 — 15. marts 2010, 11:47
Proplayer — 15. marts 2010, 11:50
jeskris — 15. marts 2010, 11:57
Det har kørt hos mig i 14 dage, men da jeg købte det fik jeg det "gamle" vand med, så det er altså ikke helt friskt vand jeg har brugt, og alle de andre fiks har det som sagt glimrende. Kan det være fordi de har fået det fr koldt på turen hjem? de blev båret hjem i en pærepose og de var pakket ind i avispapir. En gåtur på ca. 20 minutter.
Og til Proplayer; tak for dit forslag, det vil jeg prøve med næste sending, da jeg syntes det er synd for de 4 der er tilbage at de ikke har nogen legekammerater.
jery — 15. marts 2010, 11:59
#6: du er for langsom...
Bruger #971132 — 15. marts 2010, 12:07
14 dage er heller ikke så meget. Modnet vand er ikke nær så godt, hvis overhovedet, i forhold til filtersnask fra dit gamle filter. Det er der, bakterierne ligger. Jeg tror måske det er en kombination af stress, kulde og vandkvaliteten, der har gjort udslaget.
jery — 15. marts 2010, 12:14
#7: der burde ikke være sket den store temperaturforskel.
Vær opmærksom på: hvis du har fisk i akvariet, som kan snuppe Neon i den størrelse, så er det en meget dårlig idé med mørklægning og manglende fodring, når du putter de nye fisk i.
Fuldt lys på akvariet og en lettere fodring kan aflede opmærksomheden fra nye fisk.
mr_rasmussen — 15. marts 2010, 12:27
Jeg har ladet mig fortælle at akvariet skal have kørt i 1 - 3 måneder.
Proplayer — 15. marts 2010, 12:32
10# hvis der bliver fodret imens de nye fisk stadig er i posen er der ikke noget problem. men at fodre fiskene samtidig med at de kommer i vandet og i forvejen er blevet fodret fra forhandlerens side, og oven i købet sikkert er møgstressede, er ikke smart.
jery — 15. marts 2010, 12:45
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.