Hvilken plante er det her?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bergvold — 26. januar 2010, 22:39

Hej.

Håber nogen kan hjælpe mig med at finde navnet på denne plante?







Billederne er taget med mobil derfor kvaliteten.

🙂

Hugo — 26. januar 2010, 22:58

http://www.akvariefisk.dk/planter/show/?id=3

Dyrmose — 26. januar 2010, 22:59

Det ligner mest en java bregne kender ikke det latinske navn

den kan ikke tåle at være plantet i bundlaget så går den ud hvis dens rizom er begravet, du kan istedet binde den fast til en rod eller lign

bergvold — 26. januar 2010, 23:22

Okay, tak for det 🙂 Så må jeg få den flyttet.

Akvariet er et jeg har fået med alt indhold i, så jeg er igang med at finde ud at hvad der er i det.

Sihm — 26. januar 2010, 23:44

Med hensyn til at fotografere dit akvarium - og ikke mindst det, der er i det 😀, så er tricket at holde kameraet helt op til glasset - så kan du få nogle rigtig gode billeder 😉

stonny — 26. januar 2010, 23:50

Planten kan godt tåle, at være plantet bundlaget, blot den vandrette krybende stængel (rhizom) ikke er dækket. Du kan dele planten, hvis du mener den er for stor, ved at knække rhizomet i det antal dele, du ønsker.

bergvold — 27. januar 2010, 00:21

#5 Det vil jeg huske fremover, når der skal tages billederne 🙂

#6 Tak for info. Så vil jeg nok prøve at dele det lidt, og få lidt at den på en rod 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.