Yngel:D

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Aller — 10. januar 2010, 17:44

Jeg har været så heldig at jeg, selvom jeg er en relativt ny akvarist der ikke har verdens flotteste akvarium, har fået mine kilepletbarber (Rasbora heteromorpha) til at komme i parringsleg:D:D:D:D:D Det er meget stort syntes jeg, for alt hvad jeg har læst og hørt har sagt at det er en art der er ret svær at få i "legestemning". Indtil nu har min ene han ikke kunnet nosse sig sammen til at bøje halen omkring mine hunner når de hang med bugen opad og rystede under et blad, men - idag brød han den onde cirkel og gjorde det!!!🙂
Og så til mit egentlige problem; hvis nu den her hun vil være så storsindet at give mig et par unger (eller hvor mange er der i et kuld?) skal jeg så fjerne ungerne hen til et opvækstakvarium eller hvad skal jeg gøre?

Tak på forhånd:)

Bruger #176941 — 10. januar 2010, 17:47

ja det vil være bedst så er du sikker på de overlever

Aller — 10. januar 2010, 17:55

hvor lang tid skal de så være der?

Nicolaj221 — 10. januar 2010, 18:24

#3 til de bliver store nok så de andre fisk ikk spiser dem 😀

Aller — 10. januar 2010, 18:29

ok mange tak for svar:)
🙂

Aller — 10. januar 2010, 18:30

hvor mange unger fødes der normalt sådan cirkus?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.