Forslag til fisk til 63 liter?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Gizmus — 10. december 2009, 23:14
Jeg har et 63 L akvarium med to ancistrus sp. (hunkøn) og to platyer (hunkøn). Derudover har jeg grus, trærod og diverse planter (og selvfølgelig pumpe og varmelegeme). Men akvariet virker lidt tomt.
Jeg overvejer endnu en platy af hankøn og dermed evt. unger 🙂 Og/eller evt en eller to kampfisk.
Vil gerne meget gerne høre hvad I har af forslag?
Mvh Kirsten
Jea — 10. december 2009, 23:17
KimSN — 10. december 2009, 23:18
Gizmus — 10. december 2009, 23:25
nordbakken — 10. december 2009, 23:30
det man skal passe på med er, hvad man sætter derned, fx. så er guppyer NOGO sammen med kampfisk,
da kampfisk hannen vil jagte guppyerne pga. af deres flotte farver ( læs : den tror det er en rival )
#1 når du skriver en eller to kampfisk, mener du så to hanner?
for to hanne vil slå hinanden ihjel, og vælger du en han og en/to hunner, så skal du være sikker på at du har masser af gode skjulesteder til hunnerne, da hannen godt kan finde på at være hårde ved dem.
Men ellers ville jeg vælge som du selv siger en han til dine platy hunner, og evt. en trio guppyer eller mollyer
Gizmus — 10. december 2009, 23:37
Sølz — 10. december 2009, 23:56
Derudover synes jeg, det er en god ide at få nogle kampfisk. MEN - du kan ikke blot nøjes med 1 han og 1-2 hunner. Du kan - som tidl. nævnt - kun have 1 han, men du bør anskaffe dig 3-(helst)5 hunner til din størrelse akvarium.
Du skal have godt med planter, rødder, sten og/eller andre gemmesteder, da hannen så kan fordele sine aggressioner på flere hunner, som så skal have gode muligheder for at gemme sig. Du kan dog også risikere, at det er 1 eller flere aggressive hunner, du får købt, og at det er den/dem, der jagter hannen. Med kampfisk ved man aldrig på forhånd, hvilken temperamentsfuld herre/dame, man har købt - FØR - de er i akvariet. Derfor bør man have en alternativ placeringsmulighed, hvis det går galt.
Og så går det forhåbentligt godt, og så har du en meget smuk fiskeart med hver sin store personlighed. Nogle bliver ganske tamme. Jeg har f.eks. 2 hanner, som jeg kan tage op af akvariet i min hånd, og de kan håndfodres. De følger rigtig godt med i, hvad der sker uden for akvariet.
Og så kan kampfisk som regel rigtigt godt lide at få lidt lækkert mad i f.eks. form af små Platyunger, hvilket vil være en medvirkende faktor til, at du ikke "drukner" i Platy, hvis du anskaffer dig en han også.
Der er adskillige tråde på denne side om Betta Splendens (kampfisk) samt en glimrende artsbeskrivelse. Derudover kan du søge på Google og du vil finde utroligt mange hints om Betta Splendens.
Både Platy og kampfisk er nogle flotte fisk i et akvarium - fås i et utal af farver, og de bevæger sig rundt i hele akvariet.
LAd os høre - evt. se billeder - af det, du kommer frem til;)
c sørensen — 11. december 2009, 09:19
Jeg har 3 kamphunner og 1 han gående i mit 112L sammen med sejlfinnemollyer. Og faktisk også en ensom apistogramme viejita (dværgcichlide) hun. Det går glimrende. De har respekt for viejita-damen, men hun gør dem ikke noget. Og de spiser side om side.
Gizmus — 11. december 2009, 11:12
Er fascineret i kampfiskene, så det ender måske med at blive en platy han og en kampfisk han og 3-4 hunner.
Jeg har planer om at købe en ny pumpe, da den jeg har nu (vita tech med filtersvamp) ikke længere kan sidde fast til glasset. Hvordan gør jeg det bedst uden at ødelægge bakteriekulturen? Skylle den gamle svamp i akvarievand i en skål og dyppe den nye svamp deri?
c sørensen — 11. december 2009, 11:18
Sølz — 11. december 2009, 11:41
Kampfisken — 13. december 2009, 23:04
Min veninen havde kampfisk sammen med Guppy´er hanner og hunner plus kampfisk hunner... Men det er alt afgørende hvor
akrasiv hanne er nogle kampfisk hunner kan også være temmelige akrasive...
Men det fra rådes at havde dem sammen med andre fisk som har storre og blafrende haler.
SogneprQsten — 14. december 2009, 06:07
Det også en misforståelse at det hannen der vil slå hunnerne ihjel, faktsik er det mange gange hunnerne der hopper på hannen (ihvertfald når man snakker betta splanders.
Men jeg ville personligt købe en platy han og en hun mere.
Og så evt sætte 1.3 guppyer ind også🙂
Gizmus — 14. december 2009, 13:34
I dag har jeg så været afsted igen og kom hjem med en platy-han, 1 betta splendens han og 3 hunner 🙂 De er super flotte at se på, og de lader til at trives godt med hinanden, i hvert fald endnu hvor de har travlt med at udforske akvariet.
Opdagede så også da jeg var ved dyrehandleren at jeg har taget fejl af størrelsen af akvariet. Da jeg overtog det, fik jeg at vide at det var 63 liter, men det er i virkeligheden 54 liter. Er det stadig okay med de fisk jeg har??
Et lille tillægsspørgsmål som jeg ikke kunne finde svar på ved at søge i debatten; den pumpe jeg har nu virker en tand for voldsom til mine kampfisk, som kæmper lidt med strømmen. Jeg har sat pumpen på den korte led, hvilket har hjulpet, men af en eller anden grund vil de svømme den vej, hvor der er mest strøm. Det siger nok sig selv, at det er hannen, der har de største problemer med det.
Mvh Kirsten
Gizmus — 14. december 2009, 16:46
Kampfisken — 14. december 2009, 17:13
Men de kan godt leve med og være i et akvarie med en kraftig vandpumbe, dog skal du ikke forvenjente de yngler for der skal de bruge den stille vand kant.
Gizmus — 14. december 2009, 17:17
Kampfisken — 14. december 2009, 17:39
tjek den her hjemmeside http://www.bettasplendens.dk/side.asp?Id=5182 den tror jeg du kan bruge til en del info omkring
kampfisk ellers kan du prøve og skrive til personen..
koptokaff — 14. december 2009, 18:48
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.