Grundling...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

proshot — 2. december 2009, 00:21

Mig og min søn tager til Næsby ved Næstved for at se om vi kan fange 2 grundlinger. Vi kunne godt tænke os at følge dem, og se om de er bedre en vores sugemaller til at fjerne snavs.


Den ser sådan ud og kan blive max 20cm.

Men jeg fanger kun 2 hvis jeg da overhovedet har heldet med mig.
Hvis der er nogle i omegnen af midtsjælland som har interesse, så kan jeg tage nogle ekstra med.

Mvh Faith.

discusallan — 2. december 2009, 09:19

Hvis du tager ud i naturen og fanger nogen idag er temperaturen forskellen 15-20 grader og det tror jeg godt nok ikke de klarer.

Allan

kim m — 2. december 2009, 13:32

Tænk på at Grundling lever af orme, larver og små krebsdyr. Jeg tror ikke at du ser nogen effekt på dit "snavs". Sugemaller gør i øvrigt heller ikke "rent". Det er dig selv som skal gøre det 🙂

Jeg har selv forsøgt mig med Grundling som akvariefisk. De stressede sig ihjel i et 500 liters på trods af maser af sten og planter som gemmesteder. De var meget sky! Jeg ved dog at andre har være mere heldige end mig og endda fået dem il at yngle i akvarie.

jesper96 — 2. december 2009, 15:43

grundlinger har jeg haft i mit 160l de roder meget i bunden og orm er det bedste at fange dem med i små mos agtige vandhuller

proshot — 2. december 2009, 20:41

Har tænkt mig at fange nogle små nogle og sætte dem ud igen når de bliver for store.

Men vil helt klart prøve det 🙂

AndersGS — 2. december 2009, 20:46

#1 Kunne ikke være et dårligere tidspunkt - det er den helt forkerte årstid.. Vent til sommer, der har de da i det mindste en chance for at overleve.

proshot — 3. december 2009, 00:27

True... Jeg venter, men har lovet knægten at vi skal ud og bruge nettet. Så må det blive til 2 hundestejler.

ekaxe — 3. december 2009, 22:23

Ja det er fint, men stil dem ikke for varmt, jeg startede min kariere som akvarist for over 60 år siden med et par hundestejler der ynglede.

MartinBangGranitfrværk. — 3. december 2009, 23:09

Ligner da en siamesisk algeæder.

proshot — 8. december 2009, 00:55

Ja meget.... Man skulle tro den kom fra den familie 🙂

jesper96 — 8. december 2009, 07:09

men munden er helt anderledes

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.