Kribensis og ancistrus yngel, kan man det ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Tobiasmor — 24. november 2009, 17:09

Jeg har et 112 L med et kribensis par i, deri har jeg også sat min ancistrus han i sit mallerør da han havde æg.

Nu er ancistrus ynglen så klækket og de har ikke mere nogen blommesæk så det kan ikke vare mange dage før de forlader røret, mallefar har passet godt på dem 😉

Mit spørgsmål er så, kan det godt gå at de små kommer ud til kribensiserne ??

Eller vil det være bedre at jeg putter de små over i et ynglenet indtil de har fået noget mere størrelse ??

Jeg vil jo helst ikke have dem alle ædt 🙁

jery — 24. november 2009, 17:10

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Cichlider' til 'Akvariesiden.dk - Maller' af jery

Tobiasmor — 24. november 2009, 17:11

Tak jery

Du har ret det handler mere om maller 😉

jery — 24. november 2009, 17:14

Selv tak.
Min umiddelbare vurdering (har haft begge slags fisk) er, at en Ancistrus-unge er for stor en mundfuld for en Kribensis - men jeg er ikke sikker.

Fungusar — 24. november 2009, 17:16

Uden at vide det så vil jeg tror at de bliver slået ihjel af dinne kribensis.

Tobiasmor — 24. november 2009, 17:18

Hmm

1 for og 1 imod *uhh*

Mon der ikke kommer nogen forbi som har haft disse fisk samtidig og set hvad der er sket ?

Ellers må jeg simpelthen flytte mine små maller da jeg ikke syntes de skal blive til kribensis foder 🙁

Fungusar — 24. november 2009, 17:21

Jeg har kribensis men ikke malle yngel.

Onkel Molle — 24. november 2009, 17:46

Jeg har begge dele. Og yngel af begge dele iøvrigt også.

Og jeg ville flytte mit ancistrusyngel, hvis jeg ville have dem alle til at klare den.

basseger — 24. november 2009, 18:37

en kribensis ville jeg da mene har en større mund som en gupy og jeg har set gupy og spenops guffe sig løs i malle unger man kan da lige tro jeg hurtigt fik suget dem op:-) så mon ikke det er bedst at flytte dem til de når dobbelt størrelse... husk nu de skal have en trærod med sig..

Bruger #767559 — 24. november 2009, 18:53

9# har ret.

Malle unger ville blive til foder til dem og er mad for dem, har dem begge og når jeg har nogen sammen med dem, så kan de godt være væk dagen efter og det er ikke 1 det er 10 maller på 2. cm som er væk??. så jeg ville havde dem i det der ynglenet til de har fået noget mere størrelse?? 😀

Fungusar — 24. november 2009, 19:12

Og så spiser de mine neon fisk 🙁

Tobiasmor — 24. november 2009, 19:31

Mange tak for rådene jeg flytter mallehulen over i et net, jeg skal nok huske en trærod.

Tobiasmor — 24. november 2009, 21:27

Så er alle andre fisk flyttet i andre akvarier så mallefar har 112 L til sig selv og sine unger 😉

Fungusar — 24. november 2009, 21:57

Godt klaret, og tilykke med de små.

Tobiasmor — 8. december 2009, 19:47

En lille opfølgning.

Mallefar og unger fik 112 L for sig selv, senere satte jeg en stime af mine rød og alm. neon ned til dem, senere igen er hunnen også kommet over i akvariet så malleparret er samlet.

Hannen lå meget længe med sine æg i hulen, selvom en stor del af flokken havde forladt hulen blev han over en uge ekstra med de sidste.

En lille status dags dato er følgende, jeg har ellers skiftet vand hver anden dag med regnvand, men lige i dag måtte jeg tage postevand da jeg ikke havde fået lavet tempereret vand, det kunne de små malle unger ikke lide de sidder nu næsten alle oppe højt på glasset jeg kan dog se at de er på vej ned, der er dog nogle stykker som bare bliver på bunden og guffer mad 😀 Jeg håber alle klare det.

Da alle nu sad der oppe kunne jeg jo lige tælle løs, og jeg endte faktisk på 83 stk. det er vist noget af et stort kuld *blink* *blink*

Ret sjovt da det nu er første gang.

Forresten er hunnen den hun som jeg købte i sommers med en forfærdelig indsunken mave, man kan vist sige at hun er kommet sig fint.

malibali — 8. december 2009, 19:59

Det var da flot - tillykke med dem.

Jeg(mallefar) har også lige klækket første kuld her - jeg skal vist være glad hvis een overlever 😀

c sørensen — 8. december 2009, 21:52

Har selv en mallefar liggende med æg nu næsten en uge. Så der må snart ske noget.

#15 Hvordan er det gået med dine lille mundrugere? Fandt du ud af kønnet og om de begge gik med æg?
Hvis det er han og hun du har, hvor ofte har du yngel fra dem?

Tobiasmor — 9. december 2009, 19:06

#17

Mine lille mundrugere er jeg kommet af med jeg er faktisk ret sikker på at jeg endte på 3 hunner 2 store og en lille.

De 2 store gik flere gange med æg i munden, underligt nok når de ikke var befrugtet.

Nu har jeg gang i et par kribensis, en utrolig flot fisk men meget agressiv overfor andre fisk når de yngler, jeg har lige måtte flytte min lille flok plettet pansermaller over til ancistrusserne da kribensisfaren jagtede dem rundt i akvariet hele tiden og begyndte at nappe dem så de mistede noget af deres finner.

victor1 — 21. december 2009, 22:10

tjaaaeee... alle siger mig i mod men jeg har voksne kribensis (7cm) og meget små maller unger som lige er kommet ud af hulen 🙂 kribensisne går og hygger sig og kunne ikke finde på at røre dem over hoved jeg har 60 og det ser ikke ud til at der er mindkset antal *skeptisk*

men måske er jeg bare heldig???

når men held og lykke 🙂

og god jul og godt nytår til alle!!!*santa**santa**santa**santa*

jery — 21. december 2009, 23:57

#19: ikke alle, se #4. Mine kribber har heller aldrig spist dem.

jery — 22. december 2009, 00:12

Admin-info: indlæg #21 slettet, idet brugeren har forumkarantæne.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.