Kuglefisk, sort på maven???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Ninett — 8. november 2009, 22:23

Min fine tykke kuglefisk som jeg har fået er normalt hvid på maven, og det er den også om morgen når jeg tænder lyset men efter der har været ys i nogen tid bliver den helt sort på maven...meget sært! Jeg syntes også det er ret inaktiv i løbet af dagen, hvor den holder sig på bunden af akvariet.... og så efter nogle timer så fiser den rundt... Er der noget galt eller skal jeg bare tage det med ro? det har stået på i over en måned nu, så det er ikke noget den er død af???... *uhh*
På forhånd tak for gode råd

Fembakker — 8. november 2009, 22:33

Nu kender jeg ikke en kuglefisk, men jeg læste da lige denne side igennem:

http://akva-net.dk/SubPage.aspx?print=533

Det ser ud til at være en meget besværlig fisk at holde, hvis man altså skal holde den forsvarligt i forhold til dyrets velbefinnende. Nu ved jeg ikke hvor meget du ved, men for det første er fisken intelligent, og er akvariet for lille (under 300 liter, hvilket er absolut minimum) så har den intet at lave, hvorved den kan opføre sig mærkeligt.
Den er desuden også følsom overfor ammoniak og nitrit og på omrokering af dekoration, og så har den det vidst bedst i brakvand. Fisken stiller en hel masse krav, så tjek lige op på om du overholder dem. 🙂

Alexander — 8. november 2009, 22:35

Hvis det er en dværg kuglefisk er det fordi det er en han (:

proshot — 8. november 2009, 22:36

Og så spiser den helst små snegle og levende foder, andet dutter ikke. Tør foder ikke så godt *blink*

Fembakker — 8. november 2009, 22:40

".. and many species can change the color or intensity of their patterns in response to environmental changes. In these respects they are somewhat similar to the terrestrial chameleon"

-Wikipedia

En kamæleons farveskift er den måde den kommunikerer på. I følge information på Wiki kan en kuglefisk opføre sig på samme måde. Ret sjovt faktisk 😀 Det er nok sådanne ting der får folk til at købe dem, men de har absolut ingen idé om hvor krævende den fisk er, hvis man skal holde den på en forsvarlig måde, så den har det godt.

Ninett — 9. november 2009, 07:19

Jeg fik ham at en akvarist for at tage alle de snegle der hele tiden kommer i akvariet, jeg har 2 hvor han skiftes til at være i og så kan han hygge sig med sneglene. Jeg ved ikke om han er en dværgkuglefisk, jeg syntes ikke lige at han er så lille igen.... Mine akvarier lider ikke under ammoniak eller nitrit... jeg får lige læst det link som fembakker sendte når jeg engng kommer hjem fra arbejde...på forhånd tak for hjælpen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.