Labyrintfisk adfærd spørgsmål
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
omega2oo5 — 8. november 2009, 14:09
Min bror og jeg har lige skaffet os lidt forskellige utrolig fine labyrintfisk da vi var forbi Skive messen. Henholdsvis et Dværg Gurami par og et Honning Gurami par til min brors 54L, derudover et Betta sp. mahachai par til mit 63L. Da min bror fra starten ville have guramier så havde vi læst lidt op på diverse labyrintfisk og deres krav, men det er jo ikke alt som står i diverse artbeskrivelser 🙂
Første spørgsmål er til min brors Dværg Gurami han, som allerede idag er begyndt at bygge skumredde. Det er jo dejligt at se at den lille fisk allerede føler sig hjemme allerede, problemet er bare at det går lidt ud over den lille Honning Gurami han som bliver jagtet lidt. Så spørgsmålet er om vi kan fjerne skumredden for at stoppe den lidt aggresive adfærd?
Andet spørgsmål er til min egen lille Mahachai han, som har opdaget sit eget spejlbillede i sideruderne. Den svømmer lidt tæt op af ruden og lader til at tro at det er en anden han. Er det bare en adfærd den vil udvise indtil han har vænnet sig til grænserne i mit 63L akvarium eller er det noget jeg skal være opmærksom på?
På forhånd tak 🙂
Hugo — 8. november 2009, 14:19
Det ser bare sådan ud for dig, fordi du ser det gennem frontruden, og det giver en prismeeffekt for DIG!
Alexander — 8. november 2009, 14:19
Dværg gurami'er er oftest meget aggresive, så jeg tror, lige meget om du fjerner skumreden eller ej, at honning gurami'erne vil blive jagtet.
Jeg synes det er en dårlig idé med 2 gurami arter i et sådan et størrelse akvarie 🙁
omega2oo5 — 8. november 2009, 14:31
Umiddelbart sagde sælger, som opdrætter Gurami, at det ikke ville være et problem at holde de to par sammen i et lille akvarium. Ligeledes har jeg fået at vide at Dværg Guramier ikke er specielt aggressive? Medmindre de har en skumredde at beskytte.
Alexander — 8. november 2009, 14:38
omega2oo5 — 8. november 2009, 15:48
omega2oo5 — 8. november 2009, 20:50
Nu har de små fisk fået et nyt hjem i mit 128L hvor de nu går sammen med lidt ungefødende tandkarper, en single Apisto. han og lidt otocinclus maller, det lader dog til at gå meget godt og de små honning guramier lader til at falde godt til 🙂
Alexander — 8. november 2009, 21:07
Thomas C — 8. november 2009, 21:21
Det jeg vil sige med dette er blot at min erfaring med guramier er at de skal have en slags rangorden imellem sig ... når den er oprettet falder de alle til ro ... dog er hannen agressiv over for alle som nærmer sig når han har en skumrede ..
Dette er dog KUN mine egne erfaringer. 🙂
Jeg vil dog mene at 3 guramier i et akvarie af den størrelse vil være max ... og MEGET gerne i et større akvarie ... da de godt kan lige både at gå i tæt bevoksning samt have fri svømmeplads 🙂
Alexander — 8. november 2009, 21:30
Dog bare ikke på så lidt plads 😉
LoddiDK — 9. november 2009, 12:11
Det er ret fornuftigt, at skille de to gurami racer ad. Det plejer at være 50/50 om de kan gå sammen i et akvarie eller ej. Du skal bare være opmærksom på, at honning guramien er noget mere følsom overfor stress end dværg guramien, så de skal helst have fred og ro i et akvarie (min erfaring). Hvis de fortsat vil være i samme akvarie, vil det muligvis ende ud med, at honning guramien dør! :-/
omega2oo5 — 9. november 2009, 12:16
LoddiDK — 9. november 2009, 12:23
omega2oo5 — 9. november 2009, 12:38
Jan Persson — 9. november 2009, 12:43
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Boraras_brigittae
flyvefisk — 9. november 2009, 12:57
p4350 — 10. november 2009, 08:05
Omega - vi må ud og hive fat i lars... vi har nogle fisk han skal skaffe hjem 🙂 - hvis ikke han køber de Boraras brigittae (hvis altså lars kan få dem hjem) så kunne jeg godt finde på at overtale fruen til dem. Dog kræver det et nyt akvarie.... igen...
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.