Alm. sand i akvariet

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

henjen — 7. november 2009, 19:59

Hej eksperter

Jeg har anskaffet mig et 54l, og ville spørge om man kunne bruge alm. sand som bundlag, hvis man nu skolede det først.*uhh*

ratzeburg — 7. november 2009, 20:05

det er ikk så godt for planter osv men det kan godt bruges men køb en sæk kvartsand det er meget bedre koster ca 70 kr i stark for 25 kg lige til og hælde i bruger jeg selv har selv prøvet alm sand men det er altså ikk det bedste efter min mening

håber det kunne bruges:)

Frankech — 7. november 2009, 20:39

Har aldrig brugt andet end strandsand i mit 350l. ved godt at der er mange der siger at planterne ikke trives i strandsand men det har jeg altså aldrig haft problemer med:)

Olaf — 7. november 2009, 21:08

http://www.byggestore.dk/pi/MAXIT_OVNT%C3%98RRET_KVARTSSAND_0_5_2_0_MM_25KG__100119_2713.aspx
jeg bruger denne ovntørret kvartssand i begge mine akvarie og er yderst tilfreds...Mit er dog ikke gråt.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.