Køb/salg SNYDT!!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jansen — 7. november 2007, 20:43

Har i forbindelse med en anden tråd, (som fik en hård med fart) tænkt over hvad jeg selv har været ude for..
Har i 10 år opdrættet hunde på hobby basis, hvor jeg prøvet lidt af hvert.

Ex.1 Havde hvalpe til salg og havde aftalt med køber at vi skulle aflevere en hvalp, så vi kørte til køber og der var ingen hjemme prøvede at ringe, banke på og vi ventede i 1 time, der kom stadig ingen hjem, så til sidst kørte vi da hjem igen.....;(

Ex.2 Havde igen hvalpe tilsalg, der var en som ringede til mig på mobilen, nogenlunde var der også en der havde ringet til min kone og bestilt den samme hvalp, hvad gør man så, heldigvis havde jeg sagt til "min" køber at jeg lige ville snakke med min kone inden de skulle komme så vi havde det på det rene, men skuffelsen fra køber var stor da jeg måtte ringe og sige at hvalpen var solgt...*rødmer*

Ex.3 Køber havde været og kikket på hvalp, havde valgt en ud, og de ville komme og hente den når de havde været oppe ved "farmor" for at få kaffe. så dem aldrig igen....;(

Ex.4 Køber havde også været at kikke hvalp, men de var ikke gamle nok til at komme hjemme fra, så de skulle komme når hvalpene var blevet 8 uger, ringede dagen før for at sige at de ikke ville have hvalpen aligevel....;( Der havde vi sagt nej til flere købere....;(

Så inden i bliver sure over en sælger, så har han måske prøvet noget ligende, der gør at han ikke helt stoler på at køber holder sin aftale..
Kunne havde skrevet mange ligende oplevelser også hvor jeg har været køber, hvor jeg har følt mig snydt.

Tullemor — 7. november 2007, 21:06

Jeg har selv prøvet at stå i en situation hvor jeg grundet allergi måtte afhænde mine parakitter (fugle). Efter at fuglene havde fundet et godt og kempetent nyt hjem blev jeg flere gange ringet op af andre interesserede og jeg måtte indkassere en del mavesure kommentarer fra skuffede wanna-be ejere.

*uhh**uhh*

Det er ikke altid lige let at hådtere skuffelsen, hverken over at blive brændt af af en potentiel køber, som aldrig dukker op eller de spidse kommentarer skuffede købere, der henvender sig forgæves kan finde på at lufte.

Tror ikke der er nogen universalløsning på problemstillingen *skeptisk*

maciej — 7. november 2007, 21:17

Jeg skulle aflevere 40 voksne multier til en adresse her i kbh ville få lidt ekstra for at aflever dem da jeg kom ville han ikk kendes ved fiskene og sagde at det må have været en af hans børn der har bestilt fisk ;(

40 multier en 3 timers tur spild af tid !

Tullemor — 7. november 2007, 21:34

[citat]Jeg skulle aflevere 40 voksne multier til en adresse her i kbh ville få lidt ekstra for at aflever dem da jeg kom ville han ikk kendes ved fiskene og sagde at det må have været en af hans børn der har bestilt fisk ;(

40 multier en 3 timers tur spild af tid ![/citat]

Grove løjer 😐

Lynge — 7. november 2007, 21:36

Ja det er træls når man ikke kan stole på dem som vil købe. 😎

Jeg hade også solgt mit 325 liter med alt der til, og vi hade aftalt en dag klokken 14.00 vil han komme, så jeg begyndte at tømme vand af og fange fisk, og klokken blev 14 den blev 15 og 16 nej nu kunne det være nok, jeg ringede til ham og fik den besked han ikke vil købe lige godt, for s.... kunne sådan en i..... så ikke have ringet eller sendt en sms da han viste jeg vil tømme det så det var klart til han kom. ;( Så nu er mit 325 ikke til salg mere så vil jeg heller sæt det ud i garagen eller smide det væk. jeg syntes ikke folk kan være det bekendt, og hver gang jeg ser ham der sådan set hade købt mit akvarie har noget til salg andre steder på nettet jamen så skriver jeg til ham om han ønsker samme behandling, og så er han sur noget for noget, der gik over en uge før mit 325 var oppe og køre igen.

mvh. Lynge:P

Tullemor — 7. november 2007, 21:58

Man må vel konkludere at nogen mennesker ikke bruger øverste etage særlig flittigt. Det gælder i alle livets forhold.

For en del år siden gik jeg på et kursus, hvor vi var en flok tøser der swingede rigtig godt sammen. Vi mødtes privat hos hinanden til fælles æggekage tam-tam og gik i byen sammen.
Så oprandt min fødselsdag og jeg inviterede hele flokken på små lune retter, chips, diverse drikkelse m.m. Noget af en udskrivning for mig dengang.

Pigerne skulle komme kl 18. Den blev 19, 20 og 21.30....da det endelig ringede på døren. Udenfor stod en af pigerne "guuuuuuuud alt det du står med, ja du må undskylde, men vi samledes ovre hos (...) og der er gået druk i den, så vi kommer ikke, for nu vil vi i byen, men du kan da fryse maden ned og tage med!"

Tag den!;(

87Hundrede — 7. november 2007, 22:17

Har heldigvis ikke været ude for noget af det samme, og håber aldrig jeg kommer ud for noget *skeptisk*

Men generalt kan jeg godt forstå folk der bliver irriteret over det, Ville selv "tænde" helt af, 😉

AB — 7. november 2007, 22:37

Har prøvet at køre 1½ time ud og 1½ time hjem med en 2 meters Pangea baggrund i traileren, til en køber som alligevel ikke ville købe, fordi en fyr i en dyreforretning havde anbefalet ham at lade være;(

Han havde sendt mig en sms hvori han annulerede handlen. Jeg havde ikke set sms'en, og derfor selvfølgelig ikke svaret på den.

Og han ville ikke lige belemre mig ved at ringe, hvis nu jeg var på arbejde*blink**doh*;(🙁

Jeg hader, når folk render fra aftaler, eller i det mindste ikke melder afbud i god tid!

jery — 7. november 2007, 23:53

Jeg har da også med møje og besvær fanget nogle fisk og med noget mindre besvær hevet nogle planter op, kørt 45 minutter for at aflevere til det aftalte tidspunkt, brugt 15 minutter på overhovedet at finde det rigtige rækkehus og så kun mødt svigermor, der åbnede døren minimalt på klem og meddelte, at det kendte hun ikke noget til, at køberen lige var kørt, men at jeg bare kunne ringe og så slam, i med døren igen uden at ulejlige sig med at give mig telefonnr.
Så kørte jeg da bare de 45 minutter hjem igen, slap fiskene ud og skumlede noget. Nogle timer senere indløb der en mail med "du kunne da bare have ventet" og ikke et ord til undskyld.

Tullemor — 8. november 2007, 00:42

[citat]
Jeg hader, når folk render fra aftaler, eller i det mindste ikke melder afbud i god tid! [/citat]

Jeg er fuldstændig enig. Det er vist et uudtømmeligt emne vi har fået taget hul på her om handler der er gået i vasken, folk der er blevet taget godt og grundigt ved næsen og vel i bund og grund det ene skoleeksempel efter det andet på tankeløshed og/eller respektløshed overfor andre.

🙁

Det er da til at sidde og blive i helt ØV-humør af at tænke på, for der er jo helt sikkert også eksempler på det modsatte....den gode service, de vellykede byttehandler mellem private og de gode oplevelser med folk der er ens virkelige venner. Får lyst til at hive sådan nogen eksempler frem også, så denne tråd ikke ender med at blive mega-mavesur, selvom det selvfølgelig altid letter at få luftet harmen 😉

Artemis — 8. november 2007, 01:10

Jeg har næsten kun haft gode oplevelser, med meget fair priser og lidt ekstra godt i posen.

Som dengang Finkeldinken kom med både planter og rejer for to overskydende kribensis-hunner, som jeg egentligt bare ville af med! Har stor glæde af begge dele.

Prøver selv at være ligeså fair, selvom den er smuttet en enkelt gang med et hjemmemøde *rødme*

jery — 9. november 2007, 00:34

#10+11: enig, men nu er emnet jo de dårlige handler.
Bortset fra omtalte tumpe har jeg skam kun gode erfaringer.

Fætter guf — 9. november 2007, 00:57

Jeg har været ude for at folk ringer kort før aftaletid, om man ikke lige kan hælde fiskene på poser, for de har travlt og skal videre.
Når idioterne så står der, så vil de lige pludselig ikke give den aftalte pris.
Jeg blev så rasende at jeg skældte dem ud hele vejen ned af trappen, og de fik naturligvis ikke fiskene.
Efter den oplevelse, så fanger jeg aldrig noget på forhånd, og kunne aldrig drømme om at bringe fisk ud.
Man sætter sig i en meget dårlig handelssituation når man gør det, så hvorfor give køber den fordel.

Freelancejournalisten.dk — 9. november 2007, 08:13

Deri er jeg meget enig i Fætte Guf.

Det må stort set under alle omstændigheder være køberens problem selv at afhente de købte "varer".

Når jeg skal sælge nogle brugte genstande, prøver jeg også altid at være så fair som mulig - men det er ikke altid lige let.

I sommer mistede min kones knap 40-årige fætter livet i en meget tragisk ulykke på Le Mans banen. Det tog naturligvis meget hårdt på hans forældre, som er et sted mellem 65 og 70 år gamle og efterfølgende blev temmeligt forvirrede og ikke altid lige rationelle i deres beslutninger.

Pludselig stod de med et helt ungkarlehjem fuld af alskens ting og sager. Inklusiv et par volumiøse biografprojektorer, der var monteret i hans hjemmebiograf i den ene stue..... (for øvrigt super cool - og sådan noget mange af os kun kan drømme om)

Hans forældre vidste ikke, hvad de skulle gøre ved de her projektorer, og da jeg ikke selv har plads, tilbød jeg at sælge dem. Jeg satte dem derfor til salg via QXL med en 14 dages auktion.

Ved auktionens afslutning stod jeg med et par heldige og glade købere, og da jeg ringede til forældrene for at aftale, hvordan køberne kunne få fat i projektorerne, der var på Frederiksberg - havde de sgu i mellemtiden foræret dem væk til anden side....... De havde simpelthen glemt, at jeg havde lovet at sælge dem 🙁

Jeg var derfor nødt til at annulere handelen - og syntes simpelthen ikke, at jeg kunne fortælle den rigtige historie, da den bare ville komme til at fremstå som en ekstremt dårlig løgnehistorie.

"Min kones fætter er blevet dræbt på Le Mans Banen og derfor har hans bla bla bla..... og nu kan du alligevel ikke købe dem." *doh*

Resultatet blev, at jeg måtte sige, at jeg havde fortrudt handlen - og derfor naturligvis fik et par STORE og RØDE minusser fra køberne, som - jo egentlig i deres gode ret - kaldte mig både utroværdig, useriøs og andre mindre pæne ting. Og jeg kan jo egentlig godt forstå dem!

Min lærestreg blev, at jeg aldrig mere sælger noget for tredjepart, medmindre jeg selv har det inden for min egen rækkevidde.

Pelvica — 9. november 2007, 10:17

Hejsa ....

Min negative oplevelse er med en akvarieforretning....
Skrev til dem ang. nogle ting jeg gerne ville bestille, og har INTET svar fået tilbage!
Har skrevet og forgæves forsøgt at få kontakt med den forretning, men ender altid med at jeg få fat på deres fax!
Så det firma er jeg TOTALT færdig med! (fik så fortalt af andre, at det var normal kotume af firmaet at behandle deres
kunder på den måde!!!!)

Jeg har handlet en del på Ebay og er ALDRIG blevet brændt af, og mange gange på QXL, og der er jeg heldigvis
kun blevet brændt af en gang som køber.

Når jeg nu er køber eller sælger på nettet, så anser jeg aldrig en handel for at være "godkendt" af mig, før jeg
enten har varen i hånden, eller pengene.

Mit råd er at bruge Paypal så vidt det er muligt, da hvis i ikke får jeres varer, kan i få pengene igen! (gælder når i står som køber af en vare)

mvh. Pelvica

Brian — 17. november 2007, 00:51

Hejsa..

Har engang for ca. 5-7 år siden haft et 325 L Akvastabil til salg med alt i tilbehør til 2500 kr. (meget billigt dengang)...
Køber kommer og vi bruger vel 1½ - 2 timer på at tømme akv, pakke fisk, planter, grus, you name it, vi fik slæbt det hele ud i hans bil... Øøøhh siger Biiiib.. jeg har godtnok kun 1500 kr. vil du sælge det for det??? *blink* puha han var heldig med at der var børn tilstede ;( ;( Det endte med at de lovede at komme med de resterende 1000 kr efter en uge.. efter 2 uger måtte jeg ringe for at høre om de vil havde glemt vores aftale, efter yderligere en uge og et par opringninger, lagde pengene i min postkasse.. Det gentager sig ALDRIG igen hehe...

Det er sådan noget man lærer af.. 😛

Andreas-Skjæmt — 17. november 2007, 01:35

#16

Gætter på du aldrig løfter en finger fremover før du har pengene i lommen *rødmer*

Satme dårlig stil at opføre sig på den måde.

kokjo — 17. november 2007, 08:52

Det er godt nok nogle skrækhistorier i kommer med. Noget jeg heldigvis har været foruden. Stakkels jer og stakkels de dyr der har måtte lide unødigt ubehag.

Brian — 17. november 2007, 10:22

[citat]#16

Gætter på du aldrig løfter en finger fremover før du har pengene i lommen *rødmer*

Satme dårlig stil at opføre sig på den måde.[/citat]

Wow du gættede rigtigt første gang 😀

Ej jeg stoler stadig på at folk holder aftaler, men sikrer mig nok at vi i det mindste er enige om prisen 😎 inden et så stort arbejde.

jery — 17. november 2007, 10:53

Jeg er så en gammel rotte - så da jeg gav mit gamle 325 l Akvastabil incl. armatur væk, men skulle have 500 kr. for det originale skab, så bad jeg lige om pengene, før gutterne gav sig til at mase med at løfte skabet ud i bilen!

seamann — 17. november 2007, 11:51

Jeg har dagsdato planter "tilgode" fra en herinde men hun glemmer hele tiden at sende dem:(
Håber dog stadig på at de dukker op hun får en lille besked indimellem.😛

brib — 17. november 2007, 12:49

Jeg skylder vist ogaå Luna et par fiskebasser 🙂

MOK — 17. november 2007, 13:03

Ja - desværre går det ud over de forkerte, at man har været udsat for misligholdte aftaler 🙁

Jeg solgte nogle fisk, samt en rod til en bruger herinde fra - han skulle egentlig bare købe nogle guppyer, men det endte med lidt mere - da jeg kom med en samlet pris manglede han 50 kr. som vi så bare aftalte skulle smides i vores postkasse.

Pengene kom aldrig og da jeg rykkede for dem kom så til gengæld en masse sms'er om, at det var nogle "lorte-fisk" jeg havde solgt og min pris for red moor roden var helt ved siden af.

At ingen tvang ham til at købe og jeg samtidig bagefter kunne læse flere tråde fra brugeren omhandlende nitrat/nitrit-problemer i akvarierne går desværre bare ud over fremtidige "handler" ;(

Af skade bliver man klog, men sjældent rig *uhh*

Luna — 17. november 2007, 13:21

#22 Jamen vi snakker jo sammen Brib... Du er stadig med i aftenbønnnen. 😀

jbj — 17. november 2007, 14:09

Hej.det er sgu da for dårlig ikke at kan betale en halvtredser man skylder utrolig vedkommende har råd til at holde akvarie,det var nu også nemt at finde vedkommende her på siden så ved man da det.

Christine — 22. november 2007, 13:52

Hm, jeg skulle også bytte nogle planter med en bruger her fra siden. Sendte også mine med det samme, men jeg har aldrig modtaget noget tilbage, trods påmindelse 🙁. Men så et det rart, at jeg også har oplevet flinke og rare folk her på siden, der overholder aftaler og gerne vil hjælpe med lidt stiklinger mv 😀 😀 😀. Har lige modtaget en pakker i dag med planter - jeg er superglad 😀

maciej — 22. november 2007, 14:07

jeg handler næsten udelukkende med folk jeg kender herinde fra som jeg ved er aktive herinde

Casper — 22. november 2007, 19:54

Jeg har dog prøvet at skulle sælge en racer til banebrug hvor personen havde stået op af en bil som ikke var hans og kørte på den om bagved nogle andre biler og ind i sin kassevogn og afsted det gik med den det var sku en kæmpe sum penge jeg blev snydt for håber dog at møde personen til et løb eller på anden vis hvor han så nok hurtigt vil blive smid af h... til 🙂

proshot — 7. november 2009, 19:19

Min bror fik lavet ny terrarie og solgte den anden. Da det nye terrarie var noget størrere skulle han købe en kraftigere varmepære til hans nye slange, tog han til rebæk park og købte en. Hurtig hjem med ham og han satte den til og slangen var glad.

Men efter nogle dage blev luften koldere og vi kunne ikke forstå at slangen var helt stille og ikke var så aktiv mere. Nederen at finde ud af at den pære vi købte kun var på 75W og var for lille til terrariet. På æsken stod der 100W og var en ny type forretningen havde fået og de anbefalte den. Problemet er så at kvitt og æske er smidt ud, og de ikke ville gøre noget ved det. Den ekspedient som er arrogant som vi kender meget godt, da vi altid handler der, sagde at der er en del som bytter pærene ud med nogle gamle og prøver at leverer dem tilbage. Han mente at vi ville snyde ham.

Grrr, var ved at knalde ham en.

snoopyzrainbow — 7. november 2009, 21:55

#29 man må ikke omtale forhandlere negativt herinde jvf. sidens regelsæt. Bare en FYI.

Proplayer — 7. november 2009, 22:00

29# du kan da ikke forvente at en butik tager noget som helst tilbage når du hverken har embalage eller kvittering med... og han har jo ret... enhver kan komme med en pære og bilde dem en historie ind. (ikke dermed ment at du nødvendigvis gjorde det)

Proplayer — 7. november 2009, 22:01

29# det har 28# egentlig heller ikke gjort. der er ikke noget der hedder Rebæk park 😉

snoopyzrainbow — 7. november 2009, 22:09

#33 Okay, vidste jeg så ikke. Så bare der var nævnt et navn og så negativ omtale 😉

Bandage — 7. november 2009, 22:58

#1, da jeg købte min kat, pris 5.500kr skulle jeg ligge 1000kr til at starte med da jeg havde sagt at den ville jeg gerne have. skulle jeg så ombestemme mig så ville jeg ikke få mine penge tilbage, og det syntes jeg er ok på den måde, jeg har kun positive handler at kigge på, nogle gange lidt for positive, man har aftalt et hurtig besøg, og lige med et har man snakket i flere timer, og drukket flere kopper kaffe. 😀 nu har jeg flere ting til salg, og jeg kan godt mærke hvem jeg gider handle med, og hvem jeg ikke gider, snakkede med en igår,

Ek,

KØBER: ringer til mig, jeg kan se der er kommet en ny pris, hvad er den?
JEG: 2500kr
KØBER:, men det er jo med fisk,
JEG :nej det er uden fiskene, med fiskene er prisen 2800kr.
KØBER :jeg vil give 2000kr, for jeg skal kun bruge spandpumpen, Jeg kan jo købe en ny spandpump for 1400kr
JEG: jamen jeg sælger det kun samlet og jeg sælger det ikke for 2000kr.
KØBER: men der står at du sælger det for 2500kr. men jeg vil have det for 2000kr.
Jeg: men jeg vil have min. 2500kr for det ellers vil jeg ikke af med det, også ryger det i min kælder,
KØBER: men jeg kan jo få det billiger et andet sted.

Det er så ca. her jeg ikke kan følge manden mere, 😀 og det med at han bruger en tone i sin stemme der virker meget bestemt, ( I kender den, små børn der ikke forstår et nej) Og ja, kan da godt se at testen kan misforstås, og er derfor rettet, og det undskyldte jeg også for, men hvorfor er det lige at nogle folk tror at akvarier og tilbehør næstens gives væk? 😀

Ja har var så lidt brokkeri fra mig, håber i kan leve med det, for det var noget så rart at komme af med. *rødmer*

Akvarie West — 7. november 2009, 23:33

#33 Jo, der er noget der hedder sådan og det er ZooZity der ligger der. Men som du siger i #31, så har forretningen handlet korrekt, så der er jo ikke noget berettiget kritik af forretningen.

snoopyzrainbow — 7. november 2009, 23:45

#35 det har jeg også oplevet et par gange, specielt er den der "men så kan jeg jo få den billigere et andet sted" klassisk. Plejer bare at sige "Jamen så køb du den et andet sted"😀*doh*

Blev sån lidt irriteret for nyligt. Forsøger at komme af med mit store akvarie, for skal bruge pladsen. Der er så en der henvender sig ret ihærdigt, og gerne vil bytte med et andet. Jeg tænker så lidt over det, og går med til det, selvom det er noget af en nedgradering, for som sagt, skal bruge pladsen. "Køber" vender så pludseligt, og vil gerne give kontanter istedet, det er et par 100 kr under det jeg egentligt gerne vil have for det, men hvad, jeg overlever nok. Vi aftaler så at det er på betingelse af at det skal hentes i løbet af weekenden, altså ret hurtigt. Fredag få jeg så pludselig en besked om at han alligevel ikke har plads til den.. Jeg sidder så og tænker, hvorfor pokker blev han så ved med at presse på, og hvor lidt havde han lige regnet med et knap 600l´s akvarie fylder?*blink**blink* Blev så irriteret jeg ikke gad skrive tilbage..
Men tabte da heldigvis ikke noget på det, og jeg lever da stadig:D

Mht. snyderiet har jeg oplevet et par gange at brænde nallerne kraftigt herinde. Sidst røg der rejer for godt 400kr afsted til en idiot, der ikke gad sende de planter som han havde lovet. Det er jeg stadig rigtig gal over, på trods af utallige rykkere, både på PM og via sms, har jeg intet hørt eller modtaget. Det er så utrolig dårlig stil, og det er temlig træls at have mistet 400kr på den måde, når man ikke har særlig mange penge i forvejen. Normalt sender jeg aldrig noget før jeg har modtaget pengene/byttetingene, men jeg troede vi sendte samme dag her, det var nemlig aftalen. Men der blev jeg så snydt.. Han er nu blacklistet hos mig, og håber sg virkelig han sidder med en utrolig dårlig smag i munden..

Proplayer — 7. november 2009, 23:48

36# den butik du snakker om ligger i en del af hvidovre der hedder Rebæk SØpark, jeg bor lige ved siden af... du kan prøve at google rebæk park... Zoozity er ikke nævnt nogen steder...

http://www.google.dk/search?rlz=1C1CHMB_daDK346DK346&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=reb%C3%A6k+park

var han kommet ned til mig med en pære uden kvittering eller embalage var han osse blevet sendt ud af døren med uforettet sag.

mipe — 8. november 2009, 07:25

Ja, engang imellem må man bare tage en tudekiks og så komme videre:

Stig — 8. november 2009, 07:52

[citat]Har i forbindelse med en anden tråd, (som fik en hård med fart) tænkt over hvad jeg selv har været ude for..
Har i 10 år opdrættet hunde på hobby basis, hvor jeg prøvet lidt af hvert.

Ex.1 Havde hvalpe til salg og havde aftalt med køber at vi skulle aflevere en hvalp, så vi kørte til køber og der var ingen hjemme prøvede at ringe, banke på og vi ventede i 1 time, der kom stadig ingen hjem, så til sidst kørte vi da hjem igen.....;(
[/citat]

Undskyld, men hvem, der er en seriøs sælger af kæledyr, kører også hen til køber uden angiveligt at have anset dem først?

Du burde tænke lidt på dyrenes velfærd i stedet for penge, og gøre det til en regel fremover, at folk kommer hjem til DIG og ser dine dyr an, og samtidig kan du se de nye ejere an.

Der er sku mange folk derude der ikke er egnet til at holde hund, og er man bare en smule anstændig så sælger man ikke hund til disse mennesker.

Akvarie West — 8. november 2009, 09:54

#38 ZooZity's adresse er Rebæk Søpark Butikscenter 2650 Hvidovre. Det link du giver til Rebæk Park, er jo Netværket for tamiler der skal holde fest i Rebæk Søpark, og er kommet til at skrive park i stedet for søpark. Hvis du følger anvisningen på hvordan man kan komme frem til festen, så havner du jo i Rebæk Søpark Butikscenter *doh*

Proplayer — 8. november 2009, 10:47

41# jeg kender godt zoozity's adresse... jeg bor som sagt lige ved siden af. det jeg prøver at forklare er at du er den første der nævner en butik. rebæk park og rebæk søpark er ikke det samme. 😉

Bandage — 8. november 2009, 11:22

[citat]Ja, engang imellem må man bare tage en tudekiks og så komme videre:
[/citat]

😀:D:D ja den var meget god

jansen — 8. november 2009, 11:34

[citat][citat]Har i forbindelse med en anden tråd, (som fik en hård med fart) tænkt over hvad jeg selv har været ude for..
Har i 10 år opdrættet hunde på hobby basis, hvor jeg prøvet lidt af hvert.

Ex.1 Havde hvalpe til salg og havde aftalt med køber at vi skulle aflevere en hvalp, så vi kørte til køber og der var ingen hjemme prøvede at ringe, banke på og vi ventede i 1 time, der kom stadig ingen hjem, så til sidst kørte vi da hjem igen.....;(
[/citat]

Undskyld, men hvem, der er en seriøs sælger af kæledyr, kører også hen til køber uden angiveligt at have anset dem først?

Du burde tænke lidt på dyrenes velfærd i stedet for penge, og gøre det til en regel fremover, at folk kommer hjem til DIG og ser dine dyr an, og samtidig kan du se de nye ejere an.

Der er sku mange folk derude der ikke er egnet til at holde hund, og er man bare en smule anstændig så sælger man ikke hund til disse mennesker.[/citat]

Der er nogle få der ikke selv har mulighed for selv at kunne køre som er ganske gode til deres dyr.
Jeg har også et par gange kørt med en hvalp fordi at jeg ikke mente at køber kunne passe hvalpen..
Og så skal du ikke gøre dig til dommer over for hvordan jeg sælger hvalpe..;(

Stig — 8. november 2009, 11:49

[citat]
Der er nogle få der ikke selv har mulighed for selv at kunne køre som er ganske gode til deres dyr.
Jeg har også et par gange kørt med en hvalp fordi at jeg ikke mente at køber kunne passe hvalpen..
Og så skal du ikke gøre dig til dommer over for hvordan jeg sælger hvalpe..;([/citat]

Ja det er jo dejlig nemt at fremstå som en god og troværdig sælger efterfølgende. *blink*

Uanset, så havde du jo åbenbart fejlvurderet 'køberne' som tog røven på dig, og ikke var hjemme alligevel.

Så jeg lader mig sku stadig tvivle og dømme som jeg har lyst til. Vil folk have en hund, så kan man også komme hen og KIGGE til hunden og dens omgivelser inden et køb. Det burde være almindelig sund fornuft, at man vil se omgivelserne hvor hvalpen er vokset op - se mor og far hunden, hvis muligt.

Hvad bliver det næste? Sælger du på rastepladser også?


*uhh*

SebastianB — 8. november 2009, 14:17

Enig med Stig -

du siger du har opdrættet hunde i mange år. Hvorfor benytter du dig ikke af depositum for hvalpene? Sælgers ret til ikke at sælge. Og som nogle af de andre siger, så når du handler med hunde, så skal køber da komme til dig, så du kan se dem an. Ville du sælge en hund til en du tydeligt kan se er på stoffer eller andet? Hvis de ikke har bil, så må du finde andet transport hvis de så gerne vil købe en af dine hvalpe. Det er da også en forsikring for dig at de viser at de vil gøre noget for at se hunden...

proshot — 8. november 2009, 16:45

Hehe.. så fik jeg nok gang i en gammel tråd 🙂

Jeg kan jo ikke skrive navnet på forhandleren. Men kan jo bare nøjes med at skrive rebæk park 😉

Men nok om det.

Min bror og mig har handlet i "rebæk park" i mange år og kender alle medarbejderne godt. Men der er kun en som er en hund overfor alle. Havde vores personlige ekspedient været der var det ikke noget problem, for han kender os og har tillid til os og omvendt. Problemet er bare at han mente at vi havde byttet den ud og ville snyde ham. Det var hvad han sagde, at vi er nogle plattenslagere. Så bliver man da tosset jo ;(

Park — 8. november 2009, 17:03

Tja, det sidste fjols, er ikke født endnu - er vist moralen i denne tråd! 😀

SebastianB — 8. november 2009, 18:00

Næææ... Hvis man alligevel bliver ved, så har du ret i moralen. - "spis aldrig gul sne"

Bandage — 8. november 2009, 19:09

[citat]Tja, det sidste fjols, er ikke født endnu - er vist moralen i denne tråd! 😀[/citat][citat]Næææ... Hvis man alligevel bliver ved, så har du ret i moralen. - "spis aldrig gul sne"[/citat]

Men vi skal vel bare huske på at morale er god, men dobbelt morale ikke er dobbelt så god, 😀

jannebabe — 8. november 2009, 21:28

Ja nu høre jeg til den slags der løbende sælger ud af alt muligt jeg ikke længere kan bruge, og ja det giver nogle underlige fornemmelser i maven sommetider. 🙁
feks møder jeg endda ofte folk, der vil prutte om prisen fordi de jo skal køre lidt vej, eller fordi de mener de kan få det billigere andet sted.... det er muligt, men hvad kommer det mig ved, det skal jeg vil ikke betale for.
Har lige haft killinger til salg, der har været lidt "sjove" oplevelser, feks var der en fra fyn der ringede og tilbød mig en tredje del af prisen for at jeg kunne komme af med dyret hurtig, afvist selvfølgelig. en anden syntes generelt det var frækt at tage penge for en kat.
en brugte næsten en uge på mail og tlf for at få oplysninger, billeder mm for så at sige der var for langt at køre.
nå men alle mine misser har fået gode hjem nu og jeg høre fra nogle af dem løbende, men jeg stiller krav når jeg sælger killinger og kan folk ikke leve op til dem, afvist. 😛

Bandage — 8. november 2009, 23:28

[citat]Ja nu høre jeg til den slags der løbende sælger ud af alt muligt jeg ikke længere kan bruge, og ja det giver nogle underlige fornemmelser i maven sommetider. 🙁
feks møder jeg endda ofte folk, der vil prutte om prisen fordi de jo skal køre lidt vej, eller fordi de mener de kan få det billigere andet sted.... det er muligt, men hvad kommer det mig ved, det skal jeg vil ikke betale for.
Har lige haft killinger til salg, der har været lidt "sjove" oplevelser, feks var der en fra fyn der ringede og tilbød mig en tredje del af prisen for at jeg kunne komme af med dyret hurtig, afvist selvfølgelig. en anden syntes generelt det var frækt at tage penge for en kat.
en brugte næsten en uge på mail og tlf for at få oplysninger, billeder mm for så at sige der var for langt at køre.
nå men alle mine misser har fået gode hjem nu og jeg høre fra nogle af dem løbende, men jeg stiller krav når jeg sælger killinger og kan folk ikke leve op til dem, afvist. 😛
[/citat]

jeg holder på at hunde og katte er alt for billige i danmark, ;(

og en min bedste ven og hans kæreste har købt en lille killing for 2 måneder siden, den var ca. 9 uger da de fik den, og jeg sagde til dem, vent min. til den er 12 uger, ellers kommer der bare problemer ud af det, men næ nej, tøssen ville have kat og det skulle være nu, så nu har de en super sød og kælen kat. som pisser på, gulvet, i seng, på alt tøj der ligger fremme, i sofanen osv., 😀 ja jeg kunne ikke lade være med at sige hvad sagde jeg. da han ringe og spurgte hvad de skulle gøre, og de har virkelig brugt meget tid på at finde ud af hvordan de kat pottetræne den. men de er glade for den, og de beholder den lige meget hvad. 😛

jery — 9. november 2009, 08:11

#46: nemlig. Hvis potentielle købere af vore hvalpe og killinger ikke først har oplevet de voksne dyr i deres vante omgivelser, så må de handle andetsteds.
Interesserede uden eget transportmiddel er altid blevet hentet og bragt fra nærmeste togstation.

10nnitus — 9. november 2009, 09:46

Jansen skød vist sig selv i foden

Cesar — 9. november 2009, 13:40

Hvor i søde. Føler med mange af jer. Tænker man overhovedet i den positive retning for køberens/"snyderens skyld? Det er mega synd at tømme over 300 liter for ikke at kunne sælge akvariet slet ikke for at nævne at tømme en liter vand for ingentings skyld. Kan man godt tillade sig at tænke at køberen måske har fortrudt det og ikke kan klare at skuffe sælgeren:P. Måske fik vedkommende alligevel ikke lov af momse derhjemme?😀 No matter what, det er synd, men så kan man da altid tænke positivt og sige: " It wasnt meant to be for him/her to get this Devine blessing" 😉.

Nu skal jeg prøve at være køber/afhenter af noget sand lad os se hvordan det går.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.