Canada Goose jakke - rens eller vask?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bingocaller — 20. oktober 2009, 10:08

Har en Goose jakke som trænger til en omgang - men hvad gør man?

Kan jeg vaske den i vaskemaskinen? Skal der i så fald tennisbolde med?

Skal den til rens? Og i tilfælde af dette - er der så nogen der kan anbefale et godt renseri som ikke smadre ens jakke til 4500 kr 🙂 i københavn? Vesterbro?

På forhånd tak

Bingocaller

SlettetBruger468 — 20. oktober 2009, 10:21

Har ikke selv en, men har andet tøj der koster en del, noget af det dyreste vasker jeg i hånden..*rødmer*

jery — 20. oktober 2009, 10:27

#1: hvad står der på mærket?

SlettetBruger468 — 20. oktober 2009, 10:51

offline 🙁

Bingocaller — 20. oktober 2009, 11:54

Der står at den skal renses - har bare hørt dårlige ting om renserier - og de gange jeg har haft mine jakkesæt til rens syntes jeg sgu aldrig de er blevet ordentligt rene hvis I forstår

jery — 20. oktober 2009, 12:06

#5: der er nok en mening med galskaben fra producentens side. Og ja, vi er enige - sådan en gang kemisk bad er jeg heller ikke begejstret for.

Bingocaller — 20. oktober 2009, 12:53

Hvad gør en klog så? Alt andet lige er det jo ikke andet end en gåsedunsdyne? Hvordan plejer man at vaske dem?

Jeg er bare meget imod at gå ned på et renseri og betale 400 kr for at få ordnet en jakke - og når jeg får den tilbage er der en chance for at den er ødelagt - og i bedste fald ikke ren!

Den er den farve der hedder TAN - der er ikke nogen pletter som så - den er bare snavset ved lommerne og i kravet etc.

Villads — 20. oktober 2009, 13:36

Problemet med at vaske fjer er at der er enzymer i næsten alt vaskepulver.
Enzymener nedbryder fjerene.

Man kan få vaskepulver til at vaske f.eks hovedpuder med fjer i.
Jeg kan ikke huske mere om emnet så du må selv se om du kan google dig frem til noget.

kiksen — 20. oktober 2009, 19:39

Gå en tur i sports marster og hør om de ikke har noget vaskepulver uden enzymer, da jeg sidst købte dyr jakke fik jeg den besked. Og så er det vist bare at vaske den i hånden...

Kviller — 20. oktober 2009, 19:46

#1 Jeg har vasket min helt almindeligt på 30 grader i vaskemaskinen sammen med et par gummis sko for at få banket fjerdene rundt og så i tørretumbleren på kold luft eller meget lav varme, det virkede fint for min.

Gitte — 20. oktober 2009, 23:25

#8
Det er rigtigt som du skriver - der anbefales et Enzymfrit vaskemiddel når det er til fjer.
Det er meget vigtigt at fjerene er HELT tørre når de har været i Tørretumbleren (kold luft eller meget lav varme)
da de ellers kan komme til at lugte muggent.
#10 Vasker jakke ligesom dig , jeg bruger bare tennisbolde.
Mvh. Gitte.

Bingocaller — 23. oktober 2009, 18:28

Ok - jeg vasker den på 30 grader med enzymfrit vaksepulver - og giver den kold eller lav varme i en tørretumbler!

Håber det er vejen frem 🙂

duppe — 23. oktober 2009, 20:09

jeg har gjort det samme 30 grader

hbs — 29. september 2011, 09:37

fik tilbudt at få lavet min for 200 kr på www.lavprisrenseri.dk afslå og gik hjem. Så debatten. gjorde som i sagde og nu er den helt stiv og smadret i kanterne 🙁 *uhh* *doh* . Tror også den krympet i armene 🙁 DEN ER HELT UBRUGELIG!!! På canada goose hjemmeside http://www.canada-goose.com skriver de også klart og tydeligt at man ikke skal vaske den. Der er nok en mening med galskaben fra producentens side
4000 kr for en canadian goose jakke lige ud af vinduet.

jery — 29. september 2011, 10:43

#14: jeg har været inde over tråden før for et par år siden, men blander mig da gerne igen.
Hvorfor tror du, at få erfaringer på en akvarieside er bedre end producentens anvisninger?
Jeg bruger ikke det omtalte mærke, men Fjällräven og Tenson, og det kunne overhovedet ikke falde mig ind at vaske ex. min Fjällräven polarjakke, når der specifikt er angivet, at den skal specialrenses (den er ikke med fjer). Hvis det skulle gå galt på renseriet, så får jeg jo erstattet min 6.000 kr. jakke.
Derimod vasker jeg selvfølgelig mine G1000 jakker med et dyrt specialmiddel, når de er blevet for slemme - og det er selvfølgelig jf. producentens anvisninger.
Det var måske værd at overveje, hvordan man behandler tøj i den dyre prisklasse?

KasperK/Lolland — 29. september 2011, 15:36

Og du er sikker på, hbs, at den ikke har fået temperaturer over f.eks 30 grader? At der er benyttet den korrekte type sæbe? Og at den er tumblet ved kold luft?

adonis — 15. november 2011, 04:54

Thanks for this great share. This site is a fantastic resource.http://www.goosedk.com Keep up the great work here at Sprint Connection! Many thanks.

Bailey123 — 15. november 2011, 12:35

Renseri - helt afgjort. De har en forsikring der dækker hvis der sker uheld. Jeg plejer at tage et dato foto af mit tøj inden jeg afleverer det på renseriet. Så har jeg bevis for hvordan det så ud da jeg afleverede det. Det gjorde at en latent diskusion omkring en rulamspjækkert ikke blev til noget. Ved ikke hvad der skete til rens, men ødelagt, det blev den. Jeg fik erstatning i forhold til køb af anden, så det var ok. 🙂

furius — 15. november 2011, 13:49

Man kan sagtens vaske sin dun jakke i vaske maskinen, det er såment ikke det den tager skade af, men den skal gennem tørres, ellers kommer den til at stinke. og det bliver den ved med hver gang den er blevet krops varm..

Jeg ville nok selv komme den i vaskemaskine, 30/40 g med lidt alm vaskepulver. og så i tørretumbleren enten med et par gummisko eller en 3 tennisbolde, og så tørre den indtil den er helt tør.

Den tager ikke skade af varmen fra tørretumbleren, i såfald skulle mine dun dyner da ha været døde forlængst, jeg vasker jævnligt både hovedpuder og dyner i min vaskemaskine..

Jan Persson — 15. november 2011, 14:11

Nyd jeres jakker - og giv en tanke til de dyr, der under grusomme smerter måtte afgive deres pels 🙁

http://anima.dk/kampagner/aktuelle-kampagner/pelsdyr/pelsfri-mode/boykot-canada-goose

http://anima.dk/mediecenter/artikler/naar-faelden-klapper

chilip — 15. november 2011, 14:49

#20 Nu er det vist de færreste gæs der bliver plukket, før de bliver aflivet.

Derudover er dun fjerdragt, og ikke pels. 😉

Jan Persson — 15. november 2011, 15:06

Øhhh, pelskrave ??

*blink*

Jan Persson — 15. november 2011, 15:07

[citat]#20 Nu er det vist de færreste gæs der bliver plukket, før de bliver aflivet.

[/citat]

Nogle er utrolig naive - eller bare ignorante 🙁

http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2009/08/10/094822.htm

chilip — 15. november 2011, 19:15

#23 Andre overdriver så det sprøjter, uden at have saglig dokumentation i orden. 😉

Men jeg kan forstå på dig at Kina, Ungarn og Polen er de eneste steder i verden der bliver plukket gæs? *blink* Og at alle gæs der bliver plukket, i de 3 nævnte lande bliver plukket levende?
Måske det var det jeg mente med "de færreste"..? Hvem ved?

Hvor kan du læse i den artikel du linker til, at fyldet i her omtalte jakke stammer fra den fremgangsmåde der beskrives i artiklen?

Hvem er det egentlig lige der er naiv og/eller ignorant når det kommer til stykket?

pluttipigen — 15. november 2011, 21:12

hejsa.. nu arbejder jeg til dagligt i JYSK(sengetøjslager) og jeg ved derfor pokkers meget om dun..

dun kan sagtens vasket i en almindelig vaskemaskine, men man må ALDRIG bruge almindeligt vaskemiddel da det indeholder enzymer som nedbryder den naturlige fedt der giver dunen sin elastisitet og fylde..

vasker man alligevel sin dyne i alm. vaskemiddel vil dunene efterfølgende tørre ud, blive sprød og knække, og derfor vil i dette tilfælde, jakken mistet sin fylde og sin varmende egenskab..

det man skal gøre er følgende:
Tag ud i din Lokale JYSK og spørg efter dun-vaske middel, koster kun 20kr.
En halv flaske er rigeligt( det svarer til en almindelig dundyne vask) og put det i rummet til flydende vaskemiddel og smide 3 tennisboldte (koster 10kr i JYSK) ind i maskinen så det bliver slået godt rundt..

når jakken er vasket SKAL den puttes i tørretumbleren og tørres til den er 110% knastør!!! ellers vil fyldet klumpe, sker dette skal man dog blot smide den en tur mere ind i tørretumbleren med boldene ;)det vil nok tage et sted imellem 3-5 timer for at jakken er tør.. alt efter hvor meget dun den indeholder..

god fornøjelse med jakke vasken 🙂

Jan Persson — 15. november 2011, 21:13

Sig mig er du bevidst dum/ignorant?

Det handler om de pelskraver, der sidder på Canada Goose jakker. De stammer fra prærieulve, der er fanget i sakse på den mest grusomme måde. Læs dog linkene inden du gør dig klog.

pluttipigen — 15. november 2011, 21:38

TAL DOG PÆNT..

Er jakkens fyld ikke dun?

Jan Persson — 15. november 2011, 22:15

#27 - det er jo fuldstændig ligegyldig hvad jakkens fyld er når min pointe er pelskraven *doh*

pluttipigen — 15. november 2011, 22:31

da ikke hvis hele muletjavsen trænger til en omgang.. hvis kraven gør gør resten nok også

KimJ — 15. november 2011, 22:34

Hvor mange indlæg vil det kræve, før I bliver enige om hvad I diskuterer; Dyreetik eller vasketeknik....😀

pluttipigen — 15. november 2011, 22:37

plus dun vask kan også bruges til Uld og pels.. ved 60 grader Celcius

chilip — 16. november 2011, 12:31

#26 Kæft du er sjov! 😀

Hvad er det mon for en perfid glæde du får ved at bevidst gå efter at give uvidende folk dårlig samvittighed over en dyrt indkøbt jakke?
Jeg tænker at du, såfremt det virkelig betød noget for dig, i stedet kunne være kommet væsentligt længere i dit korstog, hvis du havde oprettet en generel tråd omhandlende det problematiske ved fangst af pelsdyr fanget med saksefælder. Men det vælger du så ikke at gøre.

I stedet smider du bare lige en påtaget politisk forbrugerkorrekt spidskommentar, bare sådan for at dunke folk oveni hovedet.

Og det er samtidig alle os andre der er dumme ignoranter...??

Goddagmand-økseskaft! 😀

Hugo — 16. november 2011, 14:59

Det er jo nu engang sådan at intet bliver til sandhed af at blive bragt i medierne.
Men derimod giver historier om dyremishandling, eller sexuelle overgreb på et eller andet, altid et betydeligt mersalg,
Dette er grunden til at det altid bliver bragt, hvad enten historien er pålidelig eller aj!
Ærgeligt er det bare at så mange naive menesker sluger det hele råt:D:D

Jan Persson — 16. november 2011, 16:54

Nu er historien om Canada Goose jakker og deres brug af coyote (prærieulv) til pelskraver vist nok almen viden - men det er altid så befriende nemt at lukke øjnene for at din dyre jakke er købt på bekostning af dyrs lidelser *uhh*

De skriver det sågar på deres egen hjemmeside - men det er nok også bare et medie stunt fordi det sælger, eller hvad Hugo ??

http://www.canada-goose.com/fur-policy/

Ude af øje - ude af sind, så er det ikke længere mit problem. Lige som når du smider McDonalds poserne ud af bilvinduet.


Since we have been producing Canada Goose products, we have used Coyote fur in the manufacture of many of our parkas and jackets. From the beginning we have closely examined and considered the use of these products from both an ethical and conservationist perspective. We are firm in our belief that these ethics are sound.

We use Coyote fur for functional purposes. Our jackets are, and always have been used in the coldest places on earth. In such climates, where skin can freeze in an instant, the coyote fur creates a warm environment in the most critical area around the face. The warm pocket of air can keep exposed skin from freezing and getting frost-bitten. It is for precisely this reason that the cultures of centuries past used fur for protection against the extreme cold.

The fur that we do use is acquired in accordance with the regulations developed and enforced by the provincial and territorial wildlife departments.

The fur industry is an excellent example of an industry based on sustainable use. Absolutely no endangered species are used. In the Canadian fur trade, government wildlife officials and biologists ensure responsible use by establishing controlled hunting and trapping, harvest quotas, licensing, and training courses. Strict government regulations ensure that?these quotas and seasons are respected.


Jan Persson — 16. november 2011, 16:55

[citat]#26 Kæft du er sjov! 😀

Hvad er det mon for en perfid glæde du får ved at bevidst gå efter at give uvidende folk dårlig samvittighed over en dyrt indkøbt jakke?
[/citat]

Ja, det er jo nemt bare at lade folk forblive i uvidenhed, ikk'?

Nogen er nødt til at være den lille dreng i Kejserens nye klæder og sige sandheden - ellers kommer vi aldrig videre *santa*

chilip — 16. november 2011, 17:55

#34 Almen viden..?? *blink*

I og med at jeg ingen personlig interesse har i en sådan jakke så færdes jeg naturligvis heller ikke på producentens hjemmeside, hvor du så har hentet oplysninger. Og det samme kan vel antages om de fleste, uanset om de har købt jakken i Spejdersport eller ej. Så måske der lige er noget omkring begrebet "alment" du trænger til at få sat på plads her.

Men fint nok at du gerne vil slå på tromme, men så gør det dog ordentligt i stedet for bare at stikke til dem der allerede har købt varen, uanfægtet om de har været opmærksomme på problematikken eller ej.
Forebyggelse har jo alle dage været bedre end helbredelse, ikke sandt? 😉

Og uanset hvad du og jeg så end mener om det, så har Hugo faktisk fat i en ganske væsentlig pointe. *uhh*

Jan Persson — 16. november 2011, 18:24

Hvilken pointe er det?

Han beskylder mig for at være naiv og ikke have styr på fakta - hvilket jeg så dokumentere ved at henvise til producentens egen hjemmeside.

KimJ — 16. november 2011, 20:35

#37
Måske Du skulle lade folk selv bestemme hvor meget af det CG skriver om emnet, de vil læse:

http://www.thecanadianencyclopedia.com/index.cfm?PgNm=TCE&Params=A1ARTA0003114

Din troværdighed lider også lidt af et knæk, når du illustrerer din pointe med et billede af en metode der ikke længere er tilladt at bruge i Canada, hvor de omtalte pelskraver laves *skeptisk* Skyldes det ubvidenhed, eller er det et bevidst forsøg på manipulation?

http://www.thecanadianencyclopedia.com/index.cfm?PgNm=TCE&Params=A1ARTA0003114

Hugo — 16. november 2011, 21:51

I teksten, kan jeg ikke noget sted læse at de dyr skulle være fanget på uetisk vis!!!

At der bruges dyr ja ja................ Det kan jeg ikke se noget forkert i, og det har sgi aldrig strejfet mine tanker at det skulle være forkert at bruge dyr, da det jo nu engang er sådan vores art er indrettet( Alt andet er noget forskruet sludder)

kikr4000 — 16. november 2011, 22:08

Jeg har en hvid Helly Hansen dunjakke, som efterhånden er mange år gammel, men den bedste jakke jeg nogensinde har haft.
Producenten skriver at den skal renses. Første gang jeg gik på renseri advarede de imod rensing, da de dun der er i jakken holder på lugten fra kemikalierne de bruger til rensningen. Så de forslog at vaske den for mig i stedet.
Det har jeg bestemt ikke haft problemer med. Så min jakke er "kun" blevet vasket aldrig renset.

Så prøv at tage en snak med dit lokale renseri.

Kim

chilip — 17. november 2011, 10:22

#37 Pointen omhandlende nyhedsmediernes såkaldte "gyldne trekant".

Jeg vil ikke påstå det er såkaldt almen viden, men det er dog trods alt en reel faktualitet vi alle kan forholde os til, i og med at der vel ikke er nogen i DK der kan sige sig fri fra at blive påvirket dagligt af nyhedsmedierne.

I al sin enkelhed går det ud på nyhedsmediernes opnåede viden om, hvilke typer historier der sælger bedst. Her optræder de 3 evige temaer, nemlig Sex, Børn og Dyr. Temaerne kombineret med nogle af menneskets skyggesider, eksempelvis ondskab, har gang på gang vist sig at være de bedst sælgende historier overhovedet, og endnu bedre bliver historierne, (set i nyhedsmediernes øjne), hvis temaerne også bliver forbundne med hinanden. Det ser vi jo et tydeligt eksempel på lige pt. hvor en krig er hovedhistorie i en 2-3 dage, men en sag om forældre der udnytter deres børn seksuelt bliver fulgt tæt i flere uger.

Og sådan var det eksempelvis også i sin tid, hvor danske landmænd blev udråbt som kyniske kalvedræbere af et enigt pressekorps, fordi de valgte at køre deres tyrekalve til Frankrig til slagtning, hvorved de kunne opnå samme EU-støtte som øvrige EU-bønder modtog. Denne støtte kunne de af en eller anden årsag nemlig ikke få, hvis de slagtede kalvene herhjemme.
Hele historien endte med at der blev indført dyrehoteller hele vejen ned igennem Europa, samt en EU-lov, der stadfæstede at intet dyr måtte transporteres med slagtning for øje i mere end 24 timer. Efter 24 timer skulle dyrene nemlig ud og gå på frisk halm på de oprettede dyrehoteller i x antal timer, inden de efterfølgende blev fragtet videre mod slagteriet.

Grunden til at denne sag blev forvredet helt ud af proportioner, for sagen handlede jo i bund og grund bare om at danske bønder ikke kunne få samme støtte som deres europæiske brødre, for samme erhvervsmæssige aktivitet, (hvilket i EU-ideologi er en modsætning til hele grundtanken for EU), skyldes effekten af nyhedsmediernes "gyldne trekant".

Der er jo ingen, udover de direkte involverede, der interesserer sig for historien om en skuffet landmand der brokker sig over en uretfærdig fordeling af EU-penge, når de i stedet kan blive oprevet over billeder af søde kalve med store, brune, våde øjne der kynisk bliver transporteret hele vejen igennem Europa, blot for at blive skudt ned med en boltpistol, for ekstra økonomisk vindings skyld.

Jeg siger ikke hermed at dine påstande ikke er valide, jeg svarer blot på dit spørgsmål om hvilken pointe Hugo havde.

Jan Persson — 17. november 2011, 18:30

[citat]#37
Måske Du skulle lade folk selv bestemme hvor meget af det CG skriver om emnet, de vil læse:

http://www.thecanadianencyclopedia.com/index.cfm?PgNm=TCE&Params=A1ARTA0003114
[/citat]

Øhh, modsat dig, så har jeg jo faktisk linket til hele siden i #34 og så blot klippet ud hvor der står at de faktisk bruger sakse til at fange coyote

[citat]
Din troværdighed lider også lidt af et knæk, når du illustrerer din pointe med et billede af en metode der ikke længere er tilladt at bruge i Canada, hvor de omtalte pelskraver laves *skeptisk* Skyldes det ubvidenhed, eller er det et bevidst forsøg på manipulation?

http://www.thecanadianencyclopedia.com/index.cfm?PgNm=TCE&Params=A1ARTA0003114

[/citat]

Der er også forbudt at køre mere end 80 km i timen på landevejen - alligevel sker det hver eneste dag i Danmark. Sakse bliver stadig brugt i både Canada og Alaska i stor stil, en af konsekvenserne er at flere og flere hunde f.eks. går i fælderne 🙁

Sidste indlæg fra min side om dette emne. Nu kan man i hvert fald ikke påstå at man ikke ved man medvirker til dyremishandling ved køb af Canada Goose jakker - præcis på samme måde som når man køber minkpelse.

http://anima.dk/mediecenter/artikler/naar-faelden-klapper

Fiskenoerd — 17. november 2011, 18:51

#42 Og hvad så med danske burhøns listen er uendelig lang og den bliver ikke kortere af at du sidder og smider alle mulige billeder op (som børn måske ikke har alt for godt af at se) skriv til Canada Goose og se hvad de svarer .... vi kan ihvertfald ikke gøre noget

Jan Persson — 17. november 2011, 22:14

[citat].... vi kan ihvertfald ikke gøre noget [/citat]

Øhh jo, det er jo faktisk hele pointen. Vi kan lade være med at købe deres produkter indtil de stopper med at mishandle vilde dyr - ligesom vi kan købe økologiske æg i stedet for buræg *blink*

Fiskenoerd — 18. november 2011, 14:38

Det sker jo aldrig .....

mobe31 — 18. november 2011, 18:07

....elsker "buræg"

flsuw — 18. november 2011, 18:10

#45 Ja, så længe der er købere, er der et marked for alle mulige dyrarter, uanset om de er truede eller ej. *skeptisk*

pete4442 — 18. november 2011, 20:18

Rens helt klart, min har været til rens 5-6 gang og er stadig så flot som ny ;-) MEN tag kraven af..

flsuw — 18. november 2011, 21:36

#44 Vil enlig gerne forstå din bekymring omkring Canada Goose jakker, men der er så meget uretfærdighed til i denne verden. Så længe der er et marked, er det pissesv…. At stoppe. Men det er jo altid rart, at der er nogle personer der vil prøve kræfter mod den umulighedens verdens beskyldninger. Ret eller ej 😉

stausholm — 18. november 2011, 21:52

[citat]#27 - det er jo fuldstændig ligegyldig hvad jakkens fyld er når min pointe er pelskraven *doh*[/citat] jeg har lige fået to par nye sko... det ene par er lavet af indiske børnearbejdere, det andet par er lavet af almindelig læder 😀:D:D:D:D

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.