Sværdragerunger døde

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

dan9e — 19. oktober 2009, 14:52

Vores sværddrager hun har lige været gravid, og i den forbindelse flyttede jeg hende til en fødeboks, da hun var lige ved at sprænge.
Dagen efter lå der 14 "kugler" på bunden af boksen. Kuglerne var små unger der var rullet sammen.
Den ene foldede sig ud i løbet af 15 min og begyndte at svømme rundt.
Resten lå helt stille, men begyndte at folde sig ud i løbet af et par timer. På dem der ikke svømmede rundt, kunne man se en lille rød plet, som "pulsede".
Efter 5 timer var der ingen rød plet der bevægede sig, og ungerne lå bare livløse.
Der var kun den ene der svømmede rundt.
Dagen efter var den sidste også død og lå helt stille på bunden.
Kan de have haft en sygdom, eller er de måske blevet født for tidligt?
Er det normalt at ungerne fødes som små "kugler"?

/Dannie

c sørensen — 19. oktober 2009, 15:10

Det lyder som om, de er født for tidligt, at de ikke er færdige. De kan godt være rullet sammen, når de kommer ud, men retter sig ud med det samme og svømmer. Lægger sig gerne ned et sted et øjeblik for lige at komme sig. Men er ellers i gang. Sådan er det i hvert fald med guppyer, så mon ikke også sværddragere er sådan også.

jery — 19. oktober 2009, 16:53

Det kunne godt tyde på en for tidlig "fødsel". Sværddragere lægger faktisk æg, som klækker i "fødselsøjeblikket" og bliver til fritsvømmende unger.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.