Hilde
-  02/08-2007 15:21
Da jeg har en plettet panser gedde der godt kan lide at gemme sig i overfladen vil jeg lægge en Hornblad plante i overfladen, men kommer den ikke til at dække for det lys som planterne på bunden skal bruge?
Janne (Inaktiv)
-  02/08-2007 15:31
Jo. Hvis du har meget lyskrævende planter på bunden, vil det kunne blive et problem. Ellers gælder det bare om at tynde ud i Hornbladen, så den ikke skygger alt for meget. Fordelen ved det er også, at du får fjernet en masse næringsstoffer, hver gang du 'høster' Hornblad.
Mvh. Janne
Hilde
-  02/08-2007 15:33
Fordelen ved det er også, at du får fjernet en masse næringsstoffer, hver gang du 'høster' Hornblad.
Jeg er lidt langsom idag, forstår ikke lige hvad du mener med den sætning eller hvori fordelen ligger?
Janne (Inaktiv)
-  02/08-2007 15:39
For at vokse, skal planter bruge bl a kvælstof, CO2, fosfater osv. Disse stoffer danner den nye skud, blade osv af - man siger, at de bliver bundet i plantens biomasse. Når man så fjerner en del af planterne, ryger det kvælstof mv (nitrat/ammonium), som planten har vokset af, med ud. Med en så hurtigtvoksende plante som Hornblad, kan det blive en del kvælstof, man får fjernet på den måde.
Mvh. Janne
Janne (Inaktiv)
-  02/08-2007 15:39
.... Og fordelen ved det, er at man kan spare (en smule) på vandskiftene, og at det bliver nemmere at holde vandet rent.
Mvh. Janne
Hilde
-  02/08-2007 15:41
Aha, ok. Mange tak
|
|